Witaj na MagazynDomowy.pl!

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Najstarszy na świecie festiwal filmowy rozpoczyna się już dziś - 27 sierpnia. Kto w tym roku otrzyma statuetkę Złotego Lwa? Dowiemy się 6 września.

Festiwal otworzy światowa premiera filmu braci Coenów "Burn after reading", w którym wystąpili m.in. Brad Pitt, Georg Clooney, Tilda Swinton i John Malkovich. Gwiazdą wieczoru i główną prowadzącą ceremonię otwarcia będzie rosyjska aktorka Ksenia Rappoport. Na czerwonym dywanie jak co roku będziemy mogli oglądać największe gwiazdy światowej kinematografii. Zdjęcia już niedługo na stylistce.pl!

W konkursie o Złotego Lwa zmierzy się 21 produkcji, w tym 5 amerykańskich i 4 włoskie. Będzie też polski akcent - film "Rysa" Michała Rosy, wyświetlany w sekcji kina autorskiego "Venice Days". Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma włoski reżyser Ermanno Olmi, zdobywca Złotej Palmy na festiwalu w Cannes za film "Drzewo na saboty" w 1978 roku. Cały festiwal będzie zaś poświęcony, zmarłemu w tym roku, egipskiemu reżyserowi Youssefowi Chahine'owi.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w 1932 roku. Miejscem pokazów słynnych filmów nie jest jednak miasto na wodzie, a maleńka wyspa Lido, położona niedaleko Wenecji.

Pierwsze gwiazdy na czerwonym dywanie

George Clooney i Brad Pitt George Clooney i Brad Pitt

Brad Pitt i Tilda Swinton Brad Pitt i Tilda Swinton

Tilda Swinton Tilda Swinton

Brad Pitt Brad Pitt

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl