Witaj na MagazynDomowy.pl!

7. Festiwal Filmowy Era Nowe horyzonty

Od 19 do 29 lipca Wrocław zamieni się w prawdziwą stolicę europejskiego filmu. Podczas tegorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty zaprezentowanych zostanie ponad 350 filmów długo- i krótkometrażowych, ponad 100 tytułów premierowych. Około 600 seansów w 13 salach kinowych. Część z nich będzie wyświetlana na wrocławskim Rynku.

Program 7. edycji festiwalu zapowiada się niezwykle intrygująco. Jego najważniejszą częścią jest, jak co roku, Konkurs Nowe Horyzonty. Obejmuje on 18 nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów, spośród których publiczność wybiera laureata, któremu przyznawana jest nagroda Grand Prix. Odbędą się także konkursy na najlepsze filmy krótko- i długometrażowe. W tej edycji do selekcji filmów dokumentalnych i animowanych dołączą krótkometrażowe fabuły. Podczas festiwalu będzie można również poznać nieco odległe i nieznane w Polsce kino australijskie.

Festiwal otworzy pokaz rumuńskiego filmu pod tytułem "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", który zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Tego też dnia odbędzie się koncert diwy brytyjskiego rocka Marianne Faithfull i projekcja dramatu "Irina Palm", w którym Faithfull rewelacyjnie zagrała główną rolę. Na zakończenie festiwalu przygotowano biograficzny obraz "Control" o Ianie Curtisie - charyzmatycznym, zmarłym tragicznie wokaliście legendarnej brytyjskiej grupy Joy Division.

Atrakcją tegorocznej edycji będą pokazy na wrocławskim Rynku. Dzięki temu możliwość obcowania ze sztuką filmową w malowniczej scenerii centrum miasta będą mieli nie tylko uczestnicy festiwalu, ale również mieszkańcy Wrocławia i turyści. Wśród wyświetlanych filmów znajdą się m.in. "Prywatne lęki w miejscach publicznych" w reż. Alaina Resnais, "Amarcord" Felliniego oraz "Nomad" w reż. Siergieja Bodrowa.

Festiwal Era Nowe Horyzonty to prestiżowa impreza prezentująca to, co w międzynarodowym kinie odkrywcze i świeże. Nie zabraknie na nim jednak klasyki w ciekawych zestawieniach z koncertami poszukujących muzyków brytyjskich:

  • Krew poety (1930), reż. Jean Cocteau z towarzyszeniem Harmonie Band

  • Męczeństwo Joanny D’Arc (1928), reż. Carl Theodore Dreyer z towarzyszeniem Hilliard Ensemble / Harmonie Band

7. Festiwal Filmowy Era Nowe horyzonty, Wrocław, 19-29 lipca

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl