Witaj na MagazynDomowy.pl!

Aksamitka rozpierzchła - Tagetes

Aksamitka do Europy trafiła 400 lat temu i bardzo szybko stała się bardzo popularną rośliną. Pochodzi z gorących i suchych górskich zboczy Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

Aksamitki są roślinami jednorocznymi. Znanych jest około 60 gatunków tej rośliny. Kwiaty mogą być proste, półpełne, drobne lub pełne duże. Nie wszyscy jednak przepadają za specyficznym zapachem tych kwiatów. Ale są już nowe odmiany pozbawione tej woni. Aksamitki są bardzo dekoracyjne, kolorowe, kwitną obficie od czerwca do późnej jesieni i są bardzo odporne na suszę. Preferują glebę średnio ciężką, przepuszczalną o umiarkowanym stopniu żyzności. Rośliny najlepiej rosną w pełnym nasłonecznieniu do półcienia. Bardzo dobrze znoszą przesadzanie, pod warunkiem, że nie naruszymy bryły korzeniowej.

Od lutego do kwietnia aksamitki wysiewamy do pojemników w warunkach domowych, do gruntu wysadzamy po ostatnich przymrozkach w maju. Gdy nasiona wysiejemy w prost do gruntu (w maju), kwitnienie następuje później. Nie należy przesadzać z nawozem azotowym, który powoduje, że rośliny stają się zbyt wybujałe a konsekwencją jest słabsze kwitnienie.

Do obsadzeń skrzynek balkonowych wybieramy odmiany raczej karłowe w rozstawie 20- 25 cm, odmianę wyższą sadzimy od 30- 45 cm . Aksamitka bardzo dobrze wypada w nasadzeniach obwódkowych na rabatach. Trzeba tylko wiedzieć, że jest ona przysmakiem dla ślimaków, dlatego też należy sprawdzać regularnie, czy sadzonki nie zostały zjedzone. Aksamitki bardzo dobrze prezentują się z czerwoną szałwią, niebieskimi żeniszkami i lobelią oraz starcem popielnym w kolorze srebrnym.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl