Witaj na MagazynDomowy.pl!

Amarylis

Amarylis to piękny duży kwiat, podobny do lilii. Bardzo często mylony jest z popularnym hipeastrum. Jednak kraje ich pochodzenia są różne - amarylis pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, a hiperastrum pochodzi z Afryki Południowej. Są bardzo podobne do siebie, obydwa uprawia się z dużej cebuli, jednak amarylis jest nieco trudniejszy w uprawie domowej.

Podstawową różnicą między amarylisem a hipeastrum jest to, że ten pierwszy jeśli zakwita to może mieć aż dwanaście kwiatów, hipeastrum tylko cztery. Amarylis ma długie, lancetowate liście, które same w sobie są ozdobą. Jednak prawdziwa uczta dla oczu czeka nas kiedy roślina zakwitnie. Odpowiednio pielęgnowana i zasilania kwitnie nawet kilka miesięcy. Kiedy jeden kwiat przekwita, pojawiają się następne.

Warunki uprawy

Cebulę amarylisa najlepiej kupić w dobrym sklepie ogrodniczym. Zazwyczaj ma ona już wykształcony pęd kwiatostanowy.

 • Podłoże - Doniczka nie powinna być wiele większa od samej cebuli, z każdej strony powinny zmieścić się dwa palce. Podłoże ma być lekkie i zasobne - torf zmieszany z ziemią ogrodniczą. Aby zapewnić cebuli dobry wzrost, najlepiej zmieszać podłoże z nawozem o przedłużonym działaniu, przeznaczony do roślin kwitnących. Cebulę wsadzamy do 1/3 wysokości i dobrze podlewamy.
 • Stanowisko - Amarylis lubi stanowiska dobrze oświetlone, ale nie może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalna temperatura to 20-15 stopni. Kwiat ten możemy tez uprawiać w gruncie, w miejscu słonecznym i osłoniętym, w przepuszczalnym podłożu.

 • Pielęgnacja - Cebulę w doniczce dobrze podlewamy przez całą wiosnę i lato. Dobrze pielęgnowana roślina do końca lata powinna wypuścić kilka liści, około pięć. Jest to znak, że kwiat jest prawidłowo pielęgnowany. Zimą z pewnością odwdzięczy się nam pięknymi kwiatami. Jeżeli amarylis będzie stał w miejscu jasnym, ale nie za ciepłym, kwiaty będą utrzymywały się nieco dłużej. W ciepłym pomieszczeniu kwiaty żyją o kilkanaście dni krócej. Po przekwitnięciu, nie wolno dopuścić do zawiązywania się nasion. W naturalnym warunkach oznacza to zamieranie cebuli. Po przekwitnięciu ścinamy pędy kwiatowe, wówczas łodyga sama zaschnie.

 • Zimowanie - Końcem września zaprzestajemy podlewania. Jeśli roślina nie ma jeszcze wystarczającej ilości liści, termin ten można nieco przesunąć. Czekamy aż liście całkowicie zaschną, obrywając te obumierające. Po całkowitym zaschnięciu liści, cebulę wyjmujemy, czyścimy z resztek ziemi i umieszczamy w miejscu w chłodnym miejscu na 4-6 tygodni, w temperaturze około 10-12 stopni. Okres spoczynku jest konieczny do ponownego zakwitnięcia rośliny. Zachowując okresy wegetacji i spoczynku, amarylisa możemy uprawiać przez kilka lat.

Po tym czasie, jeśli cebula była przechowywana w odpowiednich warunkach powinny pojawiać się pąki kwiatowe. Jeżeli takich nie widzimy, nie ma powodów do zmartwienia, na pewno pojawią się po posadzeniu do podłoża.

Rozmnażanie

Rozmnażamy poprzez podział cebul przybyszowych. Młode cebulki, wielkości orzecha włoskiego, sadzimy do podłoża, tak by 1/3 wystawała ponad powierzchnię. Młode cebulki, dopóki nie zakwitną, nie przechodzą okresu spoczynku. Należy je cały czas podlewać nawet zimą, chociaż wówczas nieco oszczędniej.

Jeśli chcemy by amarylis zakwitnął nam na święta Bożego Narodzenia, cebulę sadzimy do doniczki na przełomie października - listopada. Można również tylko w listopadzie. Amarylis polecany jest początkującym hodowcom kwiatów. Kupując cebulę w sklepie ogrodniczym, czy kwiaciarni, mamy pewność, że ma już wykształcone pędy kwiatostanowe i że nam zakwitnie.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  zmartwiona (Gość), 26 lutego 2014, 11:18

  pomocy! mój amarylis ma uschnięty czubek, dostałam go od chłopaka i nie wiem jak go odratować. podlewam go co 2 dzień mniej więcej.

 • Zgłoś nadużycie
  MarekJ (Gość), 14 czerwca 2015, 10:58

  Ciężko było znaleźć ten artykul w google, stronka ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google - niezbędnik dla każdego webmastera

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl