Witaj na MagazynDomowy.pl!

Ananas jadalny - hodowla domowa

Ten pochodzący z Brazylii egzotyczny kwiat z powodzeniem możemy wyhodować we własnym domu. Jego uprawa nie jest trudna, wymagaj jednak znajomości pewnych zasad i ścisłego ich przestrzegania.

Aby wyhodować w domu ananas należy odciąć od owocu, kupionego w sklepie, rozetę liści wraz z kawałkiem skóry (bez miąższu). Po dwóch dniach, gdy miejsce cięcia przyschnie, wsadzamy rozetę do ziemi i pielęgnujemy wg poniższych zasad. Przy zakupie owocu należy zwrócić uwagę na jego stan - liście powinny być mocne i zielone, bez brunatnych wierzchołków, a sam owoc - zdrowy, bez plam i nadgnić. Jeśli uda nam się kupić owoc z rozetą, z której wystaje już pęd kwiatowy, sukces przyjęcia się rośliny mamy niemal zapewniony.

Uprawa

Stanowisko

Ciepłe i nasłonecznione miejsce, najlepiej na oknie od strony południowej. Dobrze hoduje się ananasy w blokach mieszkalnych, gdyż zimą panują tam idealne warunki do ich wzrostu. W domach jednorodzinnych, często słabiej dogrzanych zimą, kwiat ten może obumrzeć. Optymalna temperatura to ok. 24 stopni latem i 21 stopni zimą.

Podłoże i podlewanie

Do uprawy wystarczy zwykła ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych. Umiarkowane podlewanie i nawożenie w okresie wzrostu. W zimie lepiej jest ziemię przesuszyć i dopiero wtedy podlać, latem dobrze robi roślinie systematyczne podlewanie dwa razy w tygodniu. Liście ananasa można zraszać, ale nie powinno się ich nabłyszczać.

Na co uważać w pielęgnacji

Gdy pojawią się brunatne, suche liście - roślinę należy przenieść w chłodniejsze miejsce i częściej zraszać jej liście.

Gdy liście podsychają i zwijają się - to znak, że roślinie mogą przeszkadzać przeciągi. Należy ją przestawić w inne miejsce.

Gdy liście bledną - roślina ma za mało światła.

Gdy na liściach pojawią się zółte plamki - to znak, że roślinę zaatakowały tarczniki. Do ich usunięcia konieczne będą preparaty chemiczne. Jeśli ich nie zastosujemy, roślina może zginąć.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Ananasowafanka :D (Gość), 2 czerwca 2013, 14:28

    to świetny pomysł!

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl