Witaj na MagazynDomowy.pl!

Azjatyckie piękności - różaneczniki

Bez słońca słabo rozwija się trawa, wiele roślin ozdobnych również, ale nie różaneczniki. To one każdy cienisty kąt naszego ogrodu zamienią w kolorową wyspę.

Kluczem do uprawy różaneczników jest spełnienie kilku podstawowych warunków uprawowych. Aby pięknie rosły i kwitły konieczne jest podłoże o kwaśnym odczynie, przepuszczalne i jednocześnie utrzymujące wilgoć. Przekopujemy glebę dodając torfu, kompostu, ściółki leśnej (nie dewastując przy tym lasu). Na ciężkich gliniastych glebach dodajemy piasku, na lekkich kompostu. Gdy ziemia jest silnie wapienna musimy wymienić ją do głębości około 40 cm. Jest jednak dobra wiadomość dla miłośników różaneczników, pojawiają już odmiany, które dobrze rosną w zasadowych odczynach gleby.

Różaneczniki lepiej rosną w grupach. W całym okresie wegetacji, a szczególnie w porze kwitnienia i intensywnego wzrostu wymagają sporo wody. W utrzymaniu wilgotności podłoża pomaga ściółkowanie korą lub wiórkami drzewnymi. Taki zabieg chroni również od zamarzania gleby, a różaneczniki mają płytki system korzeniowy.

Różaneczniki najlepiej rosną w miejscach osłoniętych, pod drzewami, są również odmiany rosnące w cieniu. Optymalny okres sadzenia różaneczników to kwiecień i maj oraz koniec sierpnia i wrzesień. Różaneczniki nawozimy niewielkimi dawkami nawozów wieloskładnikowych wzbogaconych azotem. Dodatkowo dobrze jest opryskać słabym roztworem Florowitu, kilkakrotnie w okresie wegetacji.

Różaneczniki wielkokwiatowe zawsze zielone to krzewy potocznie nazywane " rododendronami".

Rododendrony to krzewy zimozielone, świetnie nadające się na żywopłoty. Trzeba im jednak zapewnić sporo miejsca. Dorastają do 2 m ,są również odmiany rosnące do 6 m, a na szerokość do 3 m. Trochę miejsca możemy zaoszczędzić przycinając co roku pędy po okresie kwitnienia.

Azalie ro również różaneczniki, tyle że zrzucające liście na zimę. Odznaczają się jednak bardziej urozmaiconym wybarwieniem kwiatów. Rzadko u różaneczników są zwłaszcza błyszczące odcienie żółci, pomarańczowego, czy jaskrawej czerwieni, a azalie właśnie to mają.

Różaneczniki doskonale się czują w towarzystwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich okrywowych. Dzięki temu podziemne pędy krzewów będą chronione prze wahaniem temperatury i wysychaniu. Do tego celu możemy wykorzystać funkie, paprocie, zawilca, bergenie, trawy ozdobne, ciemiernik, niezapominajki, tawułki, żurawkę, szafirki i wiele i innych. Dobierając towarzystwo różanecznikom musimy zwrócić uwagę na rozmiary roślin, aby się wzajemnie nie zasłaniały.

Doskonałą rośliną o liściach zielonych przez cały rok jest runianka, barwinek mniejszy i epidenium.

Do miejsc najbardziej zacienionych polecane są odmiany biało kwitnące, które mają tę właściwość, że wychwytują i odbijają nawet słabe promienie światła słonecznego.

Różaneczniki należą do jednych z piękniejszych krzewów kwitnących, posiadają tak ogromną paletę barw, więc bez trudu każdy miłośnik może zaaranżować bajkowy ogród.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl