Witaj na MagazynDomowy.pl!

"Babska droga od pieca do proga"

W dzisiejszych czasach, gdy kobiety doskonale znają swoją wartość i realizują swoje pasje na równi z mężczyznami, wystawa "Babska droga od pieca do proga" może wydać nam się śmieszna i nieaktualna. A jednak warto się na nią wybrać. Prezentowane na niej eksponaty uświadamiają bowiem, że kobiety od zawsze były bardzo pracowite i wyjątkowe!

W kulturach tradycyjnych istniał i nadal istnieje wyrazisty podział ról na kobiece i męskie. Kobiety opiekowały się domem, wychowywały dzieci i dbały o to, aby te zawsze miały co jeść. Ich horyzonty myślenia, ograniczone były w dużej mierze do domu i spraw z nim związanych. Przysłowie „Babska droga od pieca do proga” trafnie oddaje pozycję, jaką zajmowała kobieta w przestrzeni kultury tradycyjnej i lokalnym środowisku.

Całym jej światem był dom i rodzina, a za progiem domu - targ, pole i rzeka. Wszystkie te miejsca wiązały się z wykonywaną przez nią pracą.

Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne można zobaczyć eksponaty związane z codzienną kobiecą krzątaniną i pracą wykonywaną w domu, na polu czy targu. Zgromadzone przedmioty i narzędzia pracy, pochodzącą z różnych regionów Polski i używane były na wsiach od końca XIX w. (niektóre także współcześnie) - przęślice, krosna, kołowrotki, naczynia, regionalne wycinanki, haftowane ubrania i wiele innych.

Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym podzielona jest na obszary działalności kobiet. Obrazują je liczne eksponaty, bez których wymienione prace byłyby niewykonalne. Przy większości sprzętów zamieszczono fotografie z archiwum muzeum, przedstawiające pracujące kobiety. Dzięki temu dowiadujemy się nie tylko, jak wygląda szczotka do czesania lnu, ale też, jak się jej używa.

Kobiecy szlak prezentowany na wystawie

PIEC - symbolizujący domowe ognisko i wszystkie prace z tym związane tj.: gotowanie, ubijanie masła i mielenie na żarnach, opiekę nad dziećmi, przędzenie, tkanie, haftowanie, maglowanie, prasowanie, przygotowywanie akcesoriów obrzędowych, jak palmy i pisanki, wykonywanie ozdobnych elementów wystroju wnętrza (papierowych wycinanek, firanek, kwiatów).

OKNO – miejsce patrzenia kobiet, pozwalało na obserwację tego, co na zewnątrz, np. na orientację pogodową.

PRÓG - jego przekroczenie wiązało się z kolejnymi pracami kobiet. Dziewczęta uprawiały przydomowe ogródki, gospodynie warzywniki. Jedne i drugie zajmowały się inwentarzem zwierzęcym (drobiem, bydłem, nierogacizną). Na podwórzu przygotowywano do dalszej obróbki len.

RZEKA - miejsce, w którym się prało i wymieniało plotki.

POLE - praca kobiet wiązała się z pomocą przy żniwach oraz kopaniem ziemniaków.

LAS - gdzie kobiety z dziećmi zbierały jagody, maliny, grzyby.

TARG - tu gospodynie sprzedawały własne produkty spożywcze (jaja, masło, ser), uzbierane zioła, ale też nadwyżki wełny czy płótna.

Na początku czerwca, w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie “Babska droga…”, rozpoczęły się warsztaty twórczości - haftu, wycinankarstwa i tradycyjnych pieśni - dzięki którym można zaznajomić się bliżej z kulturą ludową i wziąć w niej czynny udział.

W czasie trwania wystawy w Muzeum Etnograficznym można obejrzeć również cykl fotografii Andrzeja Łojko pt. “Kobiecość”. Twórca pokazuje w nim piękną, młodą kobietę, zajmującą się różnymi pracami domowymi. Kontrastowe zestawienie atrakcyjnej dziewczyny z nieatrakcyjnymi zajęciami - obieraniem ziemniaków, praniem w balii, szorowaniem podłogi jest intrygujące.

Wystawa “Babska droga od pieca do proga” Tradycyjne zajęcia kobiece w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie potrwa do 19 września 2007 r.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kultura

Ostatnio na MagazynDomowy.pl