Witaj na MagazynDomowy.pl!

Barwinek pospolity

Barwinek pospolity występuje prawie w całej Europie, również w Polsce. W stanie naturalnym możemy spotkać go w lasach i na ich obrzeżach. Dzieje się jednak coraz rzadziej, gdyż roślina chętnie jest wyrywana wraz z korzeniami do nasadzeń w ogrodach. Dlatego też jest ona objęta częściową ochroną.

Charakterystyka

Barwinek pospolity jest niska krzewinką, dorasta do wysokości 20 cm. Łodygi, częściowo dołem zdrewniałe, pokładające się o długości 1 metra. Łodygi kwiatowe wzniesione i wyprostowane. Jest rośliną zimozieloną. Liście są drobne, skórzaste, ciemnozielone, młode nieco jaśniejsze. Kwiaty w kolorze niebieskim lub jasnofioletowym pojawiają się w kwietniu i maju, a pojedyncze przez całe lato. Nowe odmiany występują również o kwiatach w białym kolorze.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - lekko zacienione, znosi półcień i cień.

  • Podłoże - darniowe, próchniczne, torfowe, lekko wilgotne, żyzne.

  • Rozmnażanie - poprzez korzenie czepne, sadzonki.

Zastosowanie

Barwinek doskonale nadaje się jako roślina pokrywowa , bardzo dekoracyjna zwłaszcza wiosną, wygląda bowiem jak zwarty fioletowy dywan. Nadaje się na obwódki rabat, skalniaki, często wykorzystywana na cmentarzach. Barwinek możemy też spotkać jako ozdoba koszyczków wielkanocnych i stołu wielkanocnego.

Barwinek pospolity jest również rośliną leczniczą: obniża ciśnienie krwi, stosuje się go przy leczeniu egzem, krwawieniach, przy leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl