Witaj na MagazynDomowy.pl!

Begonia bulwiasta - Begonia tuberhybrida

Jest jedną z najpiękniejszych roślin kwiatowych, doskonała na balkony, tarasy i rabaty. Ozdobą są duże kwiaty, o średnicy 10-15 cm, o mięsistych, delikatnych płatkach.

Niektóre odmiany begonii o kwiatach półpełnych i pełnych przypominają róże i zachwycają pięknymi barwami - odcienie czerwieni, łososiowe, pomarańczowe, żółte, białe, dwukolorowe. Jeśli więc mamy osłonięty od wiatru balkon, na wschodniej lub zachodniej stronie domu możemy posadzić tam begonie.

Uprawa

Ziemia próchnicza, lekko kwaśna. Stanowisko zacienione. Przez całe lato wymaga obfitego podlewania i zasilania nawozami do kwiatów kwitnących. Begonia jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego też wysadzamy ją po 15 maja. Begonię należy przenieść do piwnicy przed pierwszymi przymrozkami.

Rozmnażanie

Przez podział bulw - jesienią wyjmujemy bulwy z ziemi, obcinamy łodygi do wysokości 2 cm, oczyszczamy i przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu (do 10 stopni). W marcu bulwy dzielimy tak, aby każda część miała chociaż jedno oczko. Miejsce cięcia zasypujemy miałem z węgla drzewnego i zostawiamy na całą dobę do zaschnięcia. Następnie sadzimy bulwy do doniczek z żyzną ziemią i trzymamy w cieple 2 miesiące w miejscu ciepłym i jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Podlewamy tak, aby ziemia była stale wilgotna, a gdy pojawią się liście, co 2-3 dni zraszamy.

Przez nasiona - w warunkach domowych jest to dosyć kłopotliwe i długotrwałe. Rośliny rozmnażane w ten sposób kwitną dopiero pod koniec VI lub na początku VII. Przez sadzonki - pobierane z pierwszych pędów wyrosłych z bulw wysadzonych w styczniu lub w lutym. Pędy przeznaczone na sadzonki tnie się tuż pod węzłem i umieszcza płytko w substracie torfowym zmieszanym z piaskiem lub perlitem. Skrzynki przykrywa się taflą szkła i przetrzymuje w pomieszczeniu o temperaturze 18–22°C.

Choroby

 • Na łodygach widać ciemne smugi, a na liściach brązowe plamy, korzenie stopniowo gniją, roślina zamiera - zaraza bakteryjna. Jeżeli choroba opanowała tylko nieznaczną część rośliny, można ją uratować, usuwając porażone fragmenty i opryskując begonię Biochikolem lub Bioseptem. Zabiegi należy powtórzyć dwa, trzy razy co 10 dni. Jeśli bakterioza zaatakowała silnie, roślinę trzeba wyrzucić. Rozwojowi choroby sprzyja wychłodzenie i zalanie podłoża.

 • Pąki kwiatowe brązowieją i zamierają, płatki pokrywają się brunatnymi plamami - szara pleśń. W jej zwalczaniu skuteczne są Biosept, Rovral i Sumilex. Rośliny opryskujemy dwu-trzykrotnie co 10 dni. Profilaktycznie unikamy moczenia zielonych części i zbyt gęstego rozmieszczania kwiatów, bo choroba łatwiej się rozprzestrzenia przy słabym dostępie powietrza.

 • Jasne, mączyste plamy na liściach - oznaka choroby grzybowej - mączniaka prawdziwego. Tu także skuteczne są preparaty ekologiczne, jak Biosept i Biochikol, a ponadto Amistar i Discus. Rośliny opryskujemy parokrotnie co 7-10 dni.

 • Na płatkach pojawiają się żółte i brązowe palmy, kwiaty i liście są lekko zniekształcone. Pod lupą widać przecinkowate osobniki dorosłe i białe larwy - wciornastki. Szkodniki zwalczamy, opryskując roślinę Marshalem, Biospinem lub Confidorem, 2-3 razy w tygodniowych odstępach.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

 • Zgłoś nadużycie
  ritak (Gość), 5 sierpnia 2015, 19:32

  Miałam przepiękne begonie: łososiowe, pomarańczowe 2-kolorowe a w tym roku man białe, czerwone i żółte oraz 2-kolorowe odcienie różowych.
  Nie ma tych które były moją dumą. Aż 6 begonii białych choć przedtem takich nie miałam. Czy możliwe że zmieniły kolor.?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl