Witaj na MagazynDomowy.pl!

Berberys Thunberga

Berberys Thunberga pochodzi z Japonii. W naszej strefie klimatycznej uprawiany jest jako roślina ozdobna. Ozdobne są liście, kwiaty i owoce.

Charakterystyka

Berberys Thunberga nie jest krzewem zimozielonym. Krzew jest zwartego pokroju, doskonale nadaje się do cięcia. Zakwita na przełomie maja i czerwca. Kwiaty są raczej drobne, żółte z czerwoną obwódką. Młode listki wiosną rozwijają się w kolorze brązowym, a jesienią przybierają barwę od czerwonej i pomarańczowej. Na przełomie sierpnia i września pojawiają się niewielkie jasnoczerwone owoce. Jest krzewem mrozoodpornym. Dobrze znosi zanieczyszczenie środowiska. Nie jest podatny na choroby i szkodniki. Odmian berberysu jest bardzo dużo. Różnią się między sobą kolorem liści i wielkością liści, rozmiarem, pokrojem, tempem wzrostu.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i w półcieniu.

  • Podłoże - lubi glebę żyzną, przepuszczalną, lekko wilgotną. Źle znosi ciężkie, wilgotne i gliniaste.

  • Cięcie - wykonujemy zależnie od zastosowania, jeśli jako żywopłot przycinamy sezonowo od konieczności. Co kilka lat wykonujemy cięcie odmładzające – wycinamy stare pędy. Jeśli chcemy mieć krzew o zwartej gęstej budowie również musimy ciąć co sezon.

Zastosowanie

Ze względu na duże walory dekoracyjne polecany jest ogrodów, parków, zieleni miejskiej. Może służyć jako żywopłot, do obsadzania skarp i zieleńców. Krzew berberysu bardzo ładnie wygląda na zielonym tle roślin zimozielonych. Może być także posadzony na skalniaku.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl