Witaj na MagazynDomowy.pl!

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to nie tylko pnącze wiecznie zielone. Roślina ta w tradycji wielu narodów pełniła rolę symbolu wierności i trwałości życia. Możemy spotkać go w lasach jak też w uprawie domowej w doniczkach.

Charakterystyka

Bluszcz pospolity może osiągać 20 metrów wysokości, jako forma płożąca pokrywa wiele metrów kwadratowych powierzchni, a jako doniczkowa dorasta do 2 metrów. Rośnie bardzo szybko. Jest rośliną zimotrwałą. W lasach możemy spotkać go jako roślinę płożącą jak też wysoko wspinającą się na drzewa. Pomagają mu w tym wytwarzane wzdłuż pędów i gałązek korzenie powietrzne, które czepiają się każdej powierzchni. Bluszcz zakwita po 8-10 latach. Liście są ciemnozielone, skórzaste z połyskiem.

Uprawa

  • Podłoże - lubi glebę próchniczną, wilgotną, przepuszczalną, średnio kwaśną.

  • Stanowisko - dobrze rośnie w półcieniu jak też w cieniu. Odmiany o liściach jaskrawych lepiej rosną na jasnych stanowiskach. Nie lubi zbyt ciepłych pomieszczeń. Źle reaguje na suche i gorące powietrze.

  • Podlewanie - nie lubi nadmiaru wody. Latem podlewamy 1-2 razy na tydzień, zima raz w tygodniu a nawet rzadziej. Należy przy tym pamiętać, że bluszcz jest rośliną leśną i nie wolno dopuścić do nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej. Dobrze reaguje na częste zraszanie.

  • Nawożenie - wiosną i latem co 2 tygodnie, nawozami do roślin doniczkowych.

  • Rozmnażanie - można rozmnażać poprzez sadzonki pędowe i przez odkłady.

Zastosowanie

Bluszcz pospolity ma wielorakie zastosowanie. Może służyć jako zielony parawan pnący się po ogrodzeniu, pergoli, murze, altance. Może też owijać się wokół starych drzew lub też jako roślina okrywowa porastać między krzewami. Jako roślina doniczkowa może być ozdobą niezbyt jasnego pomieszczenia. Bluszcz doskonale się prezentuje w dużych bądź niewielkich donicach w kompozycji z innymi roślinami.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl