Witaj na MagazynDomowy.pl!

Bluszcz

Bluszcz jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Ponadto różnorodność odmian pozwala wykorzystać go w różnych miejscach i wiele sposobów - jako roślinę okrywową, pienną, okalającą itd.

Najbardziej popularne gatunki

  • Bluszcz pospolity - od tego gatunku pochodzi bardzo dużo oryginalnych i różnorodnych odmian. Do ogrodu poleca się odmianę "Arborescens", która jest formą kwitnącą i owocującą. Gatunek ten nie wytwarza korzeni czepnych, liście są jajowate i ciemnozielone. Po kilkunastu latach osiąga wysokość 2-3 metrów. Jesienią wytwarza niepozorne zielonkawa kwiatki zebrane w kuliste kwiatostany. Po kwitnieniu tworzą się małe owoce, które dojrzewają dopiero wiosną. Należy pamiętać, że cała roślina jest trująca dla ludzi, jednak tylko wówczas przy bezpośrednim spożyciu dużych ilości.

bluszcz pospolity bluszcz pospolity

Bluszcz ten nie lubi gleb suchych i kwaśnych. Preferuje stanowisko cieniste do półcienistego. Bluszcz pospolity poleca się do niewielkich ogrodów, gdyż nie jest zbyt ekspansywny i długo utrzymuje się krzaczasty i zwarty pokrój. Jest tez najbardziej odporny ze wszystkich odmian. Najwięcej odmian bluszczu pospolitego to typowe rośliny pnące. Wiele z nich charakteryzuje się ciekawym kształtem liści jak wielobarwnością. Najciekawsze odmiany bluszczu pospolitego: "Eva", "Heise", Kolibri", "Spear Point:", Goldfiger".

bluszcz kanaryjski bluszcz kanaryjski

  • Bluszcz kanaryjski - pnącze samoczepne, zimozielone. Można go uprawiać w ogrodzie, ale w bardzo zacisznym i ciepłym miejscu. Gatunek ten nie jest w pełni mrozoodporny, jednak po przycięciu przemarzniętych pędów, wiosną ładnie odbija. Najbardziej znaną odmianą jest "Gloine de Marendo" o liściach srebrzystozielonych z kremowybiałymi brzegami. Odmianą ta doskonale prezentuje się w hodowli doniczkowej.
  • Bluszcz kolchidzki - pnącze bujnie rosnące, wykorzystywana do zadarniania gruntu. Często też sadzony jest przy ścianach. W naszym klimacie przemarza, można go jednak na zimę okryć. Zalecany do sadzenia w cieplejszych rejonach kraju. Najciekawsze odmiany: "Dentata Variegata" - o liściach jasnozielonych z kremobiało obrzeżonych, "Sulphur Heart" - o liściach wydłużonych i podbarniownych na kremożółto.

bluszcz kolchidzki bluszcz kolchidzki

Bluszcz w mieszkaniu

Odmiany o liściach zielonych nie wymagają dużo światła, mogą rosnąc w miejscach zacienionych. Natomiast odmiany o barwnych liściach wymagają stanowisk słonecznych, gdyż inaczej stracą atrakcyjne przebarwienie. Bluszcze nie lubią jednak miejsc intensywnie nasłonecznionych, może dojść do poparzeń liści. Bluszcze nie lubią zbyt wilgotnego podłoża. Nadmiar wilgoci powoduje czernienie liści, ich opadanie i zamieranie pędów. Latem podlewamy w zależności od temperatury i oświetlenia 2-3 razy na tydzień, zimą wystarczy raz w tygodniu. Bluszcze zimą wymagają temperatury 18-20 stopni. Lubią też wilgotne powietrze, dlatego też można je zraszać, warto też od czasu do czasu umyć z liście z kurzu. Zasilamy raz w miesiącu nawozami płynnymi do roślin ozdobnych z liści.

Bluszcz w ogrodzie

W naszym klimacie dominuje bluszcz pospolity, który porasta ściany domów, mury, otula pnie drzew, zadarnia grunt, chroniąc go prze porastanie chwastów. Doskonale radzi sobie w miejscach zacienionych, tam gdzie nic nie chce rosnąć.Jedyny warunek jaki musimy spełnić aby rósł, to utrzymanie stale wilgotnego podłoża. Może tez zastąpić trawnik. Ogromną zaletą takiej zieleni jest to, że nie wymaga koszenia, nawożenia, grabienia. Na przemarzanie najbardziej narażony jest bluszcz, który pnie się po drzewach i ścianach. Jednak wiosną ładnie odbija. Gdy chcemy uformować pergolę lub inne kształty, musimy rośliny ciąć od początku, nadając im odpowiedni kształt. W okresie intensywnego wzrostu podcinamy je cały czas pilnując by rosły w odpowiednim kierunku.

Bluszczu kanaryjskiego i kolchidzkiego nie poleca się we wschodnich rejonach, ani nawet w centralnych kraju. Można za to uprawiać je w zimowych ogrodach, na oszklonych werandach, w których temperatura nie spada poniżej zera.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl