Witaj na MagazynDomowy.pl!
Bluszcz jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Ponadto różnorodność odmian pozwala wykorzystać go w różnych miejscach i wiele sposobów - jako roślinę okrywową, pienną, okalającą itd.
Najbardziej popularne gatunki
Bluszcz ten nie lubi gleb suchych i kwaśnych. Preferuje stanowisko cieniste do półcienistego. Bluszcz pospolity poleca się do niewielkich ogrodów, gdyż nie jest zbyt ekspansywny i długo utrzymuje się krzaczasty i zwarty pokrój. Jest tez najbardziej odporny ze wszystkich odmian. Najwięcej odmian bluszczu pospolitego to typowe rośliny pnące. Wiele z nich charakteryzuje się ciekawym kształtem liści jak wielobarwnością. Najciekawsze odmiany bluszczu pospolitego: "Eva", "Heise", Kolibri", "Spear Point:", Goldfiger".
Bluszcz w mieszkaniu
Odmiany o liściach zielonych nie wymagają dużo światła, mogą rosnąc w miejscach zacienionych. Natomiast odmiany o barwnych liściach wymagają stanowisk słonecznych, gdyż inaczej stracą atrakcyjne przebarwienie. Bluszcze nie lubią jednak miejsc intensywnie nasłonecznionych, może dojść do poparzeń liści. Bluszcze nie lubią zbyt wilgotnego podłoża. Nadmiar wilgoci powoduje czernienie liści, ich opadanie i zamieranie pędów. Latem podlewamy w zależności od temperatury i oświetlenia 2-3 razy na tydzień, zimą wystarczy raz w tygodniu. Bluszcze zimą wymagają temperatury 18-20 stopni. Lubią też wilgotne powietrze, dlatego też można je zraszać, warto też od czasu do czasu umyć z liście z kurzu. Zasilamy raz w miesiącu nawozami płynnymi do roślin ozdobnych z liści.
Bluszcz w ogrodzie
W naszym klimacie dominuje bluszcz pospolity, który porasta ściany domów, mury, otula pnie drzew, zadarnia grunt, chroniąc go prze porastanie chwastów. Doskonale radzi sobie w miejscach zacienionych, tam gdzie nic nie chce rosnąć.Jedyny warunek jaki musimy spełnić aby rósł, to utrzymanie stale wilgotnego podłoża. Może tez zastąpić trawnik. Ogromną zaletą takiej zieleni jest to, że nie wymaga koszenia, nawożenia, grabienia. Na przemarzanie najbardziej narażony jest bluszcz, który pnie się po drzewach i ścianach. Jednak wiosną ładnie odbija. Gdy chcemy uformować pergolę lub inne kształty, musimy rośliny ciąć od początku, nadając im odpowiedni kształt. W okresie intensywnego wzrostu podcinamy je cały czas pilnując by rosły w odpowiednim kierunku.
Bluszczu kanaryjskiego i kolchidzkiego nie poleca się we wschodnich rejonach, ani nawet w centralnych kraju. Można za to uprawiać je w zimowych ogrodach, na oszklonych werandach, w których temperatura nie spada poniżej zera.
Bluszcz pospolity to nie tylko pnącze wiecznie zielone. Roślina ta w tradycji wielu narodów pełniła rolę symbolu wierności i trwałości życia. Możemy spotkać go w lasach jak też w uprawie ... Czytaj dalej »
Stokrotka pospolita występuje w całej Europie aż po Azję. Spotkać możemy ją praktycznie na wszystkich łąkach. Na rabatach uprawiana jest jako roślina dwuletnia. Czytaj dalej »
Majowe kwiaty i krzewy już powoli przekwitają. Trzeba się nimi dobrze zaopiekować. Jednak szczególnie czułą troską trzeba obdarzyć te rośliny, które dopiero w czerwcu zaczynają nam ... Czytaj dalej »
Masz ogród na leśnej działce i nie wiesz jak ją zagospodarować? Podpowiem co można posadzić w cieniu drzew i jak urządzić rabaty. Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...