Witaj na MagazynDomowy.pl!

Bugenwilla - Bouganvillea

Pochodzi z Ameryki Południowej. W XVIII wieku została sprowadzona do Europy przez francuskiego admirała Louisa Bouganville'a, (stąd pochodzi nazwa rośliny) i od tego czasu jest ozdobą śródziemnomorskich ogrodów.

Bugenwilla może być pnączem, krzewem lub małym drzewkiem. Jako pnącze w naturalnych warunkach osiąga 4 metry. Kto raz zobaczy tą piękną roślinę, od razu chce zdobyć sadzonki. Imponująco wygląda zwłaszcza późną wiosną i latem, kiedy na pędach pojawiają się kaskady (różowych, fioletowych, czerwonych, białych) kwiatów. Bugenwilla może być uprawiana jako roślina doniczkowa.

Miejsce uprawy Wymaga dużo jasnego światła, w miejscu zacienionym traci liście i nie zakwita w następnym roku. W zimie przechowujemy roślinę w temperaturze 12-14 stopni. W marcu ustawiamy w miejscu najbardziej słonecznym i zaczynamy obficie podlewać. Kwiaty powinny pojawić się już końcem kwietnia. Latem, wystawiamy roślinę do ogrodu, we wrześniu przenosimy do pomieszczenia.

Podlewanie Od marca do września podlewać obficie, a w listopadzie i grudniu - skąpo, lecz nie wolno całkiem przesuszyć rośliny. Jest rośliną wapnolubną - lubi wodę wodociągową (twardą).

Nawożenie Od kwietnia do sierpnia nawozimy raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących.

Przesadzanie Młode rośliny co rok, starsze co 2-3 lata. Lepiej kwitnie, gdy doniczka nie jest zbyt duża.

Rozmnażanie Sadzonki pobieramy wiosną i ukorzeniamy w temperaturze 25 stopni w wilgotnym podłożu (można nakryć folią lub słoikiem). Lubi podłoże torfowo-piaskowe.

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie
  gosc (Gość), 2 sierpnia 2010, 18:50

  przywiozłam sobie ja z chrwacji zobaczymy czy bedzie tu rosnac

 • Zgłoś nadużycie
  Aleksandra DZIAK (Gość), 22 marca 2012, 21:55

  miałam bugenwille amarantową pięknie rosła od 20 cm do 70 cm w ciągu 3 miesięcy i pięknie zakwitła . Uradowana zmieniłam jej miejsce na berdziej okazałe w salonuI , W CIĄGU 3 DNI ZGUBIŁA KWIATY .Rarując ja wrócila na swoje miejsce .Niestety nic nie dało zgubiła wszystkie liście i uschła. Strasznie żałuję Bardzo , bardzo bym chciała kupić bugenwille proszę o pomoc-alvit.wg @ gimail .com proszę o kontakt -dziękuję

 • Zgłoś nadużycie
  awe (Gość), 24 maja 2012, 9:12

  W kwiaciarni w przejsciu podziemnym pod Marszałkowską - Alejami Jerozolimskimi - 60 zł ,dzisiaj widziałam

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl