Witaj na MagazynDomowy.pl!

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony w stanie naturalnym występuje w Afryce Północnej, Europie Południowej, w Azji. W naszym kraju wyłącznie jako roślina uprawna.

Charakterystyka

Bukszpan jest rośliną zimozieloną. Dorasta do 3 metrów wysokości. Rośnie powoli, tworzy zwarty i kulisty pokrój. Liście ma niewielkie, skórzaste, ciemnozielone, bardzo gęste. Bukszpan posiada charakterystyczny zapach. W kwietniu i maju pojawiają się niepozorne żółtawe kwiaty.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - dobrze rośnie w pełnym słońcu jak też w zacienionych miejscach.

  • Podłoże - nie ma szczególnych wymagań, ale dobrze rośnie na glebie próchnicznej, wilgotnej, o odczynie obojętnym lub zasadowym.

  • Mrozoodporność - dosyć odporny. Jednak w bardzo mroźne zimy może przemarzać.

  • Rozmnażanie - w sierpniu pobieramy niezdrewniałe sadzonki, wkładamy do skrzynek z torfem. W zimie przechowujemy w piwnicy. Wiosną, kiedy sadzonki są ukorzenione przesadzamy do gruntu.

  • Zastosowanie - bukszpan jest bardzo uniwersalna rośliną. Może służyć jako żywopłot, w formie niskiej jako obwódki trawników i rabat. Ze względu na zwartą formę, możemy z niego tworzyć prawdziwe dzieła sztuki – doskonale nadaje się do formowania. Możemy również sadzić go w pojemnikach np. przy wejściu do domu, pamiętając o dobrym okryciu na zimę.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl