Witaj na MagazynDomowy.pl!

Byliny okrywowe

Byliny pokrywowe mają prawie same zalety - hamują rozwój chwastów, chronią glebę przed erozją, są mało wymagające, bardzo dobrze rosną w cieniu, jedyną wada to taka, że należy co kilka lat odświeżać grządkę poprzez obrywanie zbyt rozrośniętych roślin.

Wielu właścicieli ogrodów zastanawia się jakie rośliny posadzić w miejscach zacienionych przez drzewa, krzewy, budynki. Przed zakupem roślin należy się zastanowić w jakim stylu chcemy urządzić ogród, czy to ma być styl bardziej naturalny, nowoczesny czy tez wiejski. Jeśli nie zatrudniamy firmy specjalizującej się w urządzaniu ogrodów, warto skorzystać z kilku rad.

Można zdecydować się na jeden lub dwa gatunki albo tez sadzić obok siebie kilka gatunków, aby tworzyły ciekawą kolorystykę. Rośliny można sadzić na dużych powierzchniach, które wprowadzą do ogrodu ład i harmonię, stanowiąc równocześnie znakomite tło dla innych roślin.

W cienistych miejscach dobrze sprawdzą się barwinki i bluszcze. Ale oprócz nich mamy wiele ciekawych roślin. Zacznijmy od takich, które kwitną wczesną wiosną. Spośród nich na uwagę zasługują: zawilec gajowy - tworzy białe kobierce, ziarnopłon wiosenny, rannik zimowy - o kwiatach żółtych, kokorycz pusta i pełna - o kwiatach białych i różowych. Rośliny te są niskopienne, ale trzeba pamiętać, że ich części nadziemne po kwitnieniu szybko znikają. Polecane są do ogrodów naturalistycznych i parków, gdzie mogą rosnąć pośród roślin zimozielonych np. bluszczu i runianki japońskiej, albo też pośród paproci i funkii. Wczesną wiosną kwitną też fiołki, miodunki, cebulica, a nieco później konwalie, bergenia. Spośród roślin okrywowych na uwagę zasługuje bodziszek korzeniasty, którego liście tworzą zwarte i wyrównane runo.

Wszystkie wymienione rośliny najlepiej rosną na glebie próchnicznej, o odczynie obojętnym lub zasadowym i polecane są do sadzenia po drzewami liściastymi. Opadające liście będą doskonałym zimowym okryciem dla bylin, a dodatkowo wzbogacą glebę w próchnicę.

Pod drzewami iglastymi, gdzie przez cały rok panuje lekki półmrok sprawdzą się barwinki, kosmatka owłosiona i olbrzymia, gajowiec, jasnota plamista - dekoracyjna dzięki srebrzystobiałemu ulistnieniu. Możemy również posadzić paprocie np. zimozieloną paprotkę zwyczajną.

Dla urozmaicenia bylin okrywowych sadzimy też wysokie byliny cieniolubne. Możemy sadzić je w grupach lub pojedynczo. Wiele spośród nich pełni również rolę okrywową. Na uwagę zasługują - pluskwica - ładne liście i smukłe białe kwiatostany, parzydło leśne - szeroko rozrastająca się długowieczna roślina o puszystych kremowych kwiatach. Bardzo dekoracyjna i nadające się do większych nasadzeń jest kokoryczka wielokwiatowa, roślina bardzo dekoracyjna ze względu na liście i kwiaty. Ciekawą kolorystycznie kompozycją tworzą tawułki, czerwone, białe, liliowe, w zależności od gatunku kwiaty pojawiają się od czerwca do października. Warunkiem obfitego i długiego kwitnienia jest zapewnienie im żyznej, próchnicznej i wilgotnej gleby. W podobnych warunkach, a nawet w głębokim cieniu dobrze rosą wielkolistne rodgersje. Przy zbiornikach wodnych, posadzony większej grupie na obrzeżach, ze względu na zapotrzebowanie w wodę znakomicie sprawdzi się zadrzewień.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie
  Dorota M-S (Gość), 27 sierpnia 2010, 14:02

  Świetny artykuł! Wreszcie wiem, co posadzę pod drzewami i nie zgnije. Oby tylko ślimaki znów nie zeżarły! Funkie uwielbiają.

 • Zgłoś nadużycie
  mysz (Gość), 18 marca 2012, 15:42

  chyba runianka

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 19 marca 2012, 8:54

  Tak oczywiście runianka japońska - dziękuję.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl