Witaj na MagazynDomowy.pl!

Cantedeskia - Kalla

Callas po grecku znaczy piękno - i taka też jest ta coraz powszechniej hodowana roślina.

Kalla pochodzi z kamienistych wzgórz południowoafrykańskiego Transwalu. Często mylona jest z bardziej okazałą, kwitnącą na biało cantedeskią etiopską. Od nich pochodzą rośliny nadające się do uprawy doniczkowej.

Kalla kwiaty ma żółte, pomarańczowe, czerwone, kremowe jak również dwubarwne żółto- czerwone. W niektórych odmianach dodatkową ozdobą są białe centki na liściach. Kwitną przez okres 6-7 tygodni. Wiosną i latem mogą stać na tarasie lub w ogrodzie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Podlewamy obficie, a nadmiar wody usuwamy z podstawki. Co dwa tygodnie zasilamy nawozem do roślin kwitnących. Nawozimy do końca sierpnia, a od września ograniczamy podlewanie.

By cantedeskia ponownie zakwitła musi przejść okres spoczynku przynajmniej kilka tygodni. Gdy już liście zaschną, wyciągamy kłącza z ziemi i przechowujemy w temperaturze 10-14 stopni. Na wiosnę sadzimy do doniczek z dużymi otworami, do lekkiej ziemi. Kłącza dwuletnie można podzielić i uzyskać więcej roślin. Gdy nie zagrażają już wiosenne przymrozki, rośliny wystawiamy na zewnątrz. Powinny zakwitnąć po około 2 miesiącach. Światło powinno być lekko rozproszone.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    ANETA (Gość), 14 kwietnia 2010, 0:37

    Znalazłam cebulkę na podłodze w markecie - poniosłam ,wsadziłam na ogródku i pięknie zakwitła . Na zimę wzięłam do domu - następnego roku znów wsadziłam i znów zakwitła. Nie wiedziałam co to za kwiat,aż do dziś - zakupiłam dwie dodatkowe , tylko innego koloru , zobaczę czy te kupione też będą pięknie kwitły - jak ta znaleziona ?? ? Mam nadzieję ,że tak !!!

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl