Witaj na MagazynDomowy.pl!

Choroby iglaków - cyprysik

Cyprysiki pochodzą z Ameryki i Japonii. W naszych ogrodach najczęściej uprawiany jest cyprysik groszkowy. Lawsona, nutkajski i tępołuskowy.

Cyprysiki lubią glebę żyzną i dużo wilgoci zarówno w podłożu, jak i w powietrzu. Wiele odmian jest wrażliwych na przesuszenie i mróz oraz na zanieczyszczenie powietrza. Cyprysiki dobrze znoszą strzyżenie.

Choroby

Opieńkowa zgnilizna korzeni - cyprysik traci połysk, łuski żółkną i brązowieją. Przy podstawie pędu pomiędzy korą a drewnem powstaje pusta przestrzeń. Na korze i drewnie widoczne są płaty białej grzybni. W efekcie cała roślina zamiera. Jesienią w pobliżu rośliny pojawiają się grzyby kapeluszowe. Grzyb ten może atakować wiele gatunków roślin.

Zwalczanie - należy usuwać chore egzemplarze, a miejsca po nich podlać preparatem Rizolex lub Agrosteril 110 SL i szczelnie przykryć folią na kilka dni. Rośliny w sąsiedztwie podlać środkiem Topsin M 500 SC.

cyprysik Lawsona cyprysik Lawsona

Zamieranie pędów - grzyb atakuje rośliny uszkodzone przez mróz lub rosnące w złych warunkach. Zamieranie łusek i pędów rozpoczyna się od wierzchołka i postępuje w dół. Łuski najpierw żółkną, a później brązowieją. Grzyb może również atakować inne iglaki.

Zwalczanie - Należy unikać przesuszenia podłoża. Wycinamy uszkodzone pędy i opryskujemy rośliny np. Bravo 500 SC, Topsin M 500 SC.

Szara pleśń - na iglakach pojawiają się wodniste brązowe plamy prowadzące do ich obumierania. Gdy igły wyschną, pokrywa je szara pyląca grzybnia. Miejsce obumierania rozszerza się szybko na boki i w dół. Choroba atakuje wiele gatunków roślin.

Zwalczanie - należy unikać wieczornego podlewania roślin, tak by na noc pozostawały suche. Po wystąpieniu pierwszych objawów opryskujemy rośliny dwukrotnie co 7 dni preparatem Caoptan 50 WP, Rovral Flo 255 SC lub Biosept 33 SL.

Szkodniki

Przędziorek sosnowiec - larwy i dorosłe pajęczaki wielkości 0,4 mm żerują na łuskach najczęściej pod oprzędem, powodując mozaikowe, żółte przebarwienia, a z czasem szarzenie całych pędów i opadanie łusek. Szkodnik może występować na różnych iglakach.

Zwalczanie - pod koniec maja należy opryskać preparatem Apollo Plus 060 OF, Nissorun 050 EC, a później w trakcie wegetacji środkiem Karate Zeon 050 CS.

Tarcznik jałowcowiec - białe lub zielonkawe larwy żerują na pędach w czerwcu i lipcu. Przy silnym porażeniu pędy są zniekształcone. Atakuje również jałowce.

Zwalczanie - od połowy czerwca należy opryskiwać krzewy 2-3 razy co dwa tygodnie preparatem Mospilan 20 SP, Confidor 200 SL.

Miodownica żywotnika - jest to czerwonobrunatna mszyca wielkości 2-3 mm, żerująca w koloniach na pędach u nasady pędów bocznych, które żółkną i zamierają. Na rosie miodowej pojawiają się czarne grzyby sadzakowe i mrówki. Szkodnik występuje też na jałowcach.

Zwalczanie - po pojawieniu się pierwszych mszyc krzewy należy opryskać preparatem Mospilan 20 SP lub Confidor 200 SL.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    ZHierhoon (Gość), 29 marca 2015, 5:08

    Ogrf3d zimą też wygląda pięknie, szczegf3lnie pod lekką pkroywą śniegową Z odśnieżaniem jest śmiesznie , bo większość ludzi traktuje je jako klątwę i przeklinają je. Dla mnie to po prostu forma aktywności fizycznej, ktf3rych w zimie jest i tak trochę mniej

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl