Witaj na MagazynDomowy.pl!

Choroby iglaków - jałowiec

Na półkuli północnej występuje około 40 gatunków tych krzewów. Możemy wśród znaleźć wąskie kolumny, szerokie stożki, płożące dywany i wiele innych.

Igły jałowca mogą mieć różne barwy i wielkość. Krzewy te nie mają zbyt wielkich wymagań glebowych. Dobrze znoszą stanowiska ubogie i piaszczyste, niedobory wody, ale potrzebują dużo światła. Większość gatunków bobrze znosi mróz i zanieczyszczenie środowiska. Jałowce można strzyc i formować w dowolny sposób bez uszczerbku na ich kondycję. Odmiany karłowe nadają się do uprawy w pojemnikach.

jałowiec płożący jałowiec płożący

Choroby

Osutka jałowca - wiosną można zauważyć jasnobrązowe obumarłe wierzchołki pędów. Chore igły opadają, natomiast łuski pozostają na roślinie. W pierwszej kolejności chorują rośliny osłabione, uszkodzone przez owady lub mechanicznie podczas pielęgnacji. Nasileniu objawów sprzyjają częste opady deszczu.

 • Zwalczanie - chore pędy należy usuwać i palić, a roślinę i podłoże od lipca do października opryskiwać co 30 dni przemiennie preparatami Topsin M 500 SC, Bioseopt 33 SL, Brawo 500 SC.

Rdza jałowca i różowatych - na pędach pojawiają się wrzecionowate nabrzmienia o spękanej korze ze skupieniami pomarańczowych zarodników.

 • Zwalczanie - należy usuwać i palić silnie porażone pędy, w ich pobliżu nie sadzić głogów, które są głównym żywicielem grzyba. Od czerwca rośliny opryskujemy 2-3 krotnie co dwa tygodnie preparatami Amistar 250 SC, Biosept 33 SL.

Szkodniki

Rozetkowiec jałowcowy - żeruje on przy podstawie igieł pędów wierzchołkowych, powodując zamieranie pąków i skrócenie międzywięźli, wskutek czego tworzą się zbite rozety. Pojawiają się też na górnej stronie igieł kolcowate wyrostki na 2mm. Uszkodzone igły z czasem zamierają.

 • Zwalczanie - wczesną wiosna należy przyciąć pędy wierzchołkowe i z objawami żerowania.

Bawełnica osikowo-jałowcowa - jest to mszyca która żeruje na korzeniach jałowca w grupach pod osłoną białej wełnistej wydzieliny. Powoduje ona zahamowanie wzrostu rośliny.

 • Zwalczanie - podlewamy roślinę roztworem preparatu Condifor 200 SL. W razie potrzeby powtarzamy zabieg.

Mączystek jałowcowy - larwy i dorosłe osobniki tego czerwca pokryte są mączystym nalotem i tworzą skupiska wewnątrz krzewów, powodując zahamowanie wzrostu i zamieranie pędów. Wydzielają też miodową rosę, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe.

 • Zwalczanie - stosujemy oprysk 2-3 krotnie preparatem Condifor 200 SL.

Brudnica nieparka - są to brunatno-żółte gąsienice motyla, która żerując zjadają wierzchołki łuskowatych igieł. Jeśli szkodników jest dużo, powodują gołożery. Pod koniec lipca w pobliży roślin pojawiają się biało-brunatne motyle. Szkodniki te atakują również świerki i jodły.

 • Zwalczanie - stosujemy opryski preparatem Fastac 100 EC.

Borecznik jałowczyk - w czerwcu i lipcu żerują na igłach jasnozielone larwy.

 • Zwalczanie - opryskujemy preparatem Fastac,Zolone,Owadofos.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (4)

 • Zgłoś nadużycie
  wladyslawa (Gość), 7 maja 2012, 12:57

  Dzisiaj będąc na działce( po wczorajszym ulewnym deszczu )zauważyłam na moim płożącym jałowcu mnóstwo pomarańczowego śluzu.Odkąd rośnie(około10 lat) pierwszy raz coś tak obrzydliwego zaatakowało.Może zna ktoś sposób na zwalczenie paskudztwa.Prawie połowa rośliny licząc od ziemi jest oblepiona tym śluzem.

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 8 maja 2012, 8:35

  Proszę spróbować oprysk Condiforem 200 SL w odstępie 14 dni, to może być mączystej jałowcowy.

 • Zgłoś nadużycie
  henryk (Gość), 12 maja 2013, 20:51

  Podobne zjawisko zauważyłem i ja na moich jałowcach .Jest wydzielina w formie szyszek koloru pomarańczowego . egzemplarze moje to ponad 10-letnie i nigdy takich objawów nie miałem
  pozdrawiam Henryk

 • Zgłoś nadużycie avatar
Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl