Witaj na MagazynDomowy.pl!

Choroby kwiatów - mączniak

Mączniak jest objawem choroby grzybowej, a poznajemy go po białym nalocie na roślinach. Najczęściej pojawia się w drugiej połowie sierpnia, kiedy to rosa długo utrzymuje się na roślinach. Ale może też atakować już w czerwcu, jeśli wiosna często padają deszcze.

Objawy mączniaka właściwego występują najczęściej na najmłodszych pędach. Początkowo na górnej stronie liści powstają białe plamki o średnicy około 0,5 cm, które stopniowo łączą się ze sobą. Porażone rośliny są nie tylko pobielone, również się marszczą, żółkną i nie rosną. Choroba osłabia rośliny, wskutek czego nie kwitną i stają się bardziej podatne na przemarzanie. Rośliny w różnym stopniu wrażliwe są na mączniaka. Na przykład na berberysach i różach biały nalot może pokryć gruba warstwą wszystkie pędy i liście, natomiast na jesionie występuje on tylko na spodniej stronie blaszek liściowych. Mączniak atakuje zarówno drzewa np. dąb, klon jak też rośliny doniczkowe: surfinie, fiołki afrykańskie, begonie.

Na rynku znajduje się dużo różnych preparatów do oprysku mączniaka. Wystarczy powiedzieć w sklepie, że na roślinach występuje biały nalot, a sprzedawca poleci nam odpowiedni środek. Należy jednak zaznaczyć, czy chore są rośliny w mieszkaniu czy w ogrodzie. Do oprysku w pomieszczeniach lepiej będzie zastosować preparaty ekologiczne, nie szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Do walki z chorobą przystępujemy jak najszybciej, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy. Porażone liście trzeba usunąć i spalić, a następnie całe rośliny, również z dolną stroną blaszek liściowych, dokładnie opryskać. W celu zwiększenia przyczepności preparatu do litra cieczy dodaje się kilka kropel płynu do mycia naczyń. Zabieg ten zwykle powtarza się co 7-14 dni.

Rośliny podatne na mączniaka prawdziwego

  • doniczkowe - gerbery, cissusy, popielniki, fiołki afrykańskie

  • balkonowe - petunie, surfinie

  • rabatowe - astry, begonie, bratki, cynie, dalie, chabry, floksy, groszek pachnący, jaskry, lwie paszcze, łubiny, orliki, ostróżki, pięciorniki, rudbekie, szałwia, zawilce, złocienie

  • drzewa i krzewy - berberysy, brzozy, dęby, derenie, glicynie, graby, głogi, hortensje, lilaki, klony, powojniki, róże, tawuły, trzmieliny, wiciokrzewy, wrzosy, wrzośce, złotokapy, wierzby, kaliny, mahonie, akcje,

Wybierając rośliny do ogrodu warto brać pod uwagę ich wrażliwość na tę chorobę.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Dom

Ostatnio na MagazynDomowy.pl