Witaj na MagazynDomowy.pl!

Choroby owoców

Choroby pojawiające się na owocach późnym latem są wynikiem zaniedbań z okresu wiosny. Teraz kiedy owoce dojrzewają trudno jest zastosowań środki chemiczne , a jeśli już to i tak będzie to mało skuteczne. Aby uniknąć podobnej sytuacji w roku następnym należy o tym pomyśleć po zbiorze owoców.

Parch jabłoni - powoduje na owocach strupowate, skorkowaciałe plamy. Tkanka w tych miejscach pęka co sprzyja gniciu owoców. W przypadku silnego porażenia liści w sierpniu można zastosować oprysk jednym z preparatów: Mythos 300 SC, Baycor, Atemi C 76 WG.

Brunatna zgnilizna - występuje na gruszach i jabłoniach. Najczęściej są to występujące brunatne plamy z uszkodzona skórką i spękaniami na skutek porażenia prze chorobę. Gnijące owoce należy systematycznie usuwać. Zwalczanie chemiczne w sierpniu jest mało skuteczne.

Gorzka plamistość podskórna - przyczyną jest niedobór wapnia w owocach. Na jabłkach występują ciemnozielone zagłębione plamy. Z czasem brunatnieją, a miąższ w tym miejscu staje się gąbczasty i brunatnieje. Można zastosować oprysk drzewa chlorkiem wapnia.

Mączlik jabłoni - wystąpieniu choroby sprzyja ciepła wiosna z niewielką ilością opadów. Na liściach i niezdrewniałych pędach widoczny jest biały, mączysty nalot, na owocach charakterystyczne ordzewienie - delikatna brunatna siateczka. Najbardziej skutecznym sposobem jest wycinanie porażonych pędów, przy jednoczesnym oprysku np. Nimrodem, Bayletonem.

Brunatna plamistość - choroba występuje w zaniedbanych sadach. Na skórce pojawiają się ciemnoszare plamy. Chorobie sprzyja też duże zagęszczenie korony drzew. W przypadku dużego nasilenia choroby należy opryskać drzewa w okresie kwitnienia np. Topsinem, Benalatem, Kaptanem.

Parch gruszy - na owocach występują strupowate plamy. Porażenie owoców jest skutkiem wcześniejszego porażenia liści. Niekontrolowany rozwój choroby prowadzi do przedwczesnego opadania liści.

Szarka śliw - wirus ten poraża śliwy, morele i brzoskwinie. Na owocach pojawiają się zagłębione plamy i bruzdy. Na pestkach występują ciemnoczerwone pierścienie. Na morelach widoczne są pierścieniowate przebarwienia, a na pestkach jasne smugi. Walka z tą chorobą nie należy łatwych, dlatego też lepiej jest stosować profilaktyczne działania (zwalczanie mszyc, wycinanie chorych drzew, opryski).

Parch brzoskwini - na skórce pojawiają się drobne, ciemne plamy. W miejscu plam może wytwarzać się warstwa korka, a w następnej kolejności powstają głębokie pękniecia. Zwalczanie chemiczne należy prowadzić w okresie kwitnienia drzew np. Topsinem, Belatem, Kaptanem.

Antraknoza orzecha - porażenie liści prowadzi do zakażeń i wystąpienia objawów na owocach w postaci brunatnych, zapadających plam. Zwalczanie należy prowadzić w momencie ukazywania się liści wczesną wiosną np. Miedzianem.

antraknoza orzecha antraknoza orzecha

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl