Witaj na MagazynDomowy.pl!

Chrońmy nasze środowisko

Ochronę środowiska naturalnego powinniśmy zacząć przede wszystkim od nas samych. Nie powinno to być tylko popularne hasło, lecz konieczność.

Zacznij od siebie

Wszyscy chcemy by wokół nas było czysto, pięknie, zielono i kolorowo. No cóż, niestety tak nie jest. Wybierając się na wycieczkę do lasu czy nad rzekę zastajemy te miejsca zaśmiecone, z porzuconymi workami, nie jednokrotnie różnego rodzaju sprzętami. Z pewnością wypoczynek na tym śmietniku nie należy do przyjemności. Innym przykładem jest bezmyślne wypalania traw, paleniu różnego rodzaju śmieci w przydomowych ogródkach, lub w piecach.

W ogromnym stopniu sami przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska. Powinniśmy zacząć przede wszystkim od siebie, a nie przerzucać winy na wszystkich. Wiele gmin prowadzi bezpłatny lub za nie wielką odpłatą wywóz śmieci selekcjonowanych. W gospodarstwach domowych używamy różnego rodzaju towarów, nawozów mineralnych, pestycydów, środków ochrony. Zużyte nie powinny trafiać do lasu. A prowadząc ogród, powstającą masę organiczną możemy zamienić na kompost.

Niebezpieczne spalanie

Ogromne zanieczyszczenie środowiska powoduje spalanie w ogrodach, czy też w piecach odpadów z tworzyw sztucznych. Równie niebezpieczne jest spalanie chwastów, gałęzi, resztek roślin, liści, zwłaszcza gdy są wilgotne. Takie postępowanie jest nie tylko bardzo szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi, ale również niezgodne z prawem. Za spalanie liści i innych resztek organicznych grozi nam kara grzywny. Podczas spalania wydziela się gryzący dym dym, a w nim trujące substancje - furany i dioksyny. Te ostatnie należą do najbardziej trujących i rakotwórczych substancji. Wydzielające się związki chemiczne wpływają również na zwiększona ilość zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Dom

Ostatnio na MagazynDomowy.pl