Witaj na MagazynDomowy.pl!

Cięcie letnie drzew owocowych

Cięcie letnie polega na usuwaniu nadmiaru silnych, tegorocznych przyrostów. Drzewa nie cięte i nie formowane, tworzą korony o słabej konstrukcji i podczas owocowania łatwo odłamują się.

Drzewa owocowe charakteryzują się zróżnicowanych kształtem i pokrojem koron. Naturalny ich kształt w większości przypadków i zastosowania w naszych ogrodach i małych sadach jest niemożliwy do przyjęcia. W prawdzie drzewa nie cięte wcześniej owocują, tworzą jednak korony o słabej konstrukcji, gdyż pędy tworzące szkielet korony wyrastają zwykle pod zbyt ostrym kątem i podczas owocowania łamią się pod ciężarem owoców. Również większość drzew tworzy korony nadmiernie zagęszczone i w starszym wieku, w skutek niedostatku światła część konarów znajdująca się w środkowej części korony stopniowo zamiera.

Także gdy do liści dociera mało światła słonecznego paki kwiatowe mogą być zakładane, ale będą źle wykształcone. Nieliczne, zawiązane w tych warunkach owoce nie osiągają normalnych rozmiarów, nie posiadają rumieńca, a ich wartość jest słaba. Warunkiem prawidłowego wzrostu i regularnego owocowania jest przeprowadzanie cięcia i formowania. Dotyczy to zwłaszcza jabłoni.

Przyjmuje się, że podczas tego zabiegu można usunąć do 80% zbędnych pędów (wilków i długopędów) rosnących pionowo do góry. Pozostałe 20% to słabsze długopędy, wyrastające łukowato lub ukośnie, które należy pozostawić i wykorzystać do odnowienia korony, czyli odtworzenia wycinanych gałęzi podczas prześwietlenia drzew.

Pozostawienie części długopędów w koronie jest konieczne, gdyż zapewnia utrzymanie równowagi w przebiegu procesów fizjologicznych drzewa. Całkowite wycięcie silnych pędów, może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Wilki wyrastające na pniu i konarach możemy usuwać ręką lub sekatorem. Wyrywanie wilków możemy wykonać tylko do końca czerwca - dopóki ich nasady nie są zdrewniałe. W późniejszym okresie zabieg ten wykonujemy sekatorem.

Zaletą cięcia letniego jest zdecydowana poprawa wybarwienia owoców, szczególnie w przypadku jabłoni. Aby cięcie letnie przyniosło zamierzony efekt musi być przeprowadzone w odpowiednim czasie. Przyjmuje się, że dla wytworzenia na jabłkach ładnego rumieńca potrzeba 2 do 4 tygodni. Zbyt wczesne wykonanie cięcia letniego jest mało skuteczne, gdyż szybko odrastają długopędy i ponownie zagęszczają koronę. Dla odmian Delikates, Lobo, Spartan termin cięcia letniego przypada na koniec lipca, początek sierpnia. Natomiast od drugiej połowy sierpnia do połowy września można ciąć drzewa odmian zimowych np. Jonagold, Gloster, Idared. W przypadku letniej odmiany Close, cięcie przypada pod koniec czerwca lub na początek lipca, gdyż zbiór jabłek zwykle odbywa się w połowie lipca.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl