Witaj na MagazynDomowy.pl!

Cięcie roślin - różne metody

Przycinanie roślin, które mają postać małych drzewek lub krzewów oraz tych, które wypuszczają długie i giętkie pędy, wykonuje się na wiosnę oraz w trakcie wegetacji, gdy okazuje się to konieczne. Pozwala to zachować estetyczny pokrój rośliny oraz nadać jej upragniony kształt.

Właściwe przycinanie

Rośliny przycina się dobrze zaostrzonym sekatorem, który należy trzymać ostrzem tnącym do siebie (w przeciwnym razie zgniata się łodygę, a nie tnie). Zamiennie można użyć ostrego noża lub nożyc. Należy ciąć tuż ponad pąkiem, ani za blisko, ani za daleko, ukośnie do dołu. Przycinamy rośliny na ogół na wiosnę i w okresie wegetacji, gdy rośliny są zbyt wybujałe. Jesień i zima są mniej odpowiednimi porami na przycinanie, gdyż roślina wolniej wytwarza nowe pędy.

Przycinanie wysokiej rośliny

Kilkuletnie rośliny, o twardych i grubych pędach skraca się nawet o 10-15 cm. Pobudzi to ich wzrost i sprawi, że będą przeżywać drugą młodość. Przycinamy tak figowiec sprężysty, pędy bluszczu, filodendron pnący czy figowca Benjamina.

Uszczykiwanie pędów

Zabieg ten polega na odcięciu od wierzchołka młodego pędu, liścia lub kwiatu. Pozwala to na wypuszczenie nowych pędów i zagęszczenie rośliny. Uszczykiwanie dokonuje się palcami, paznokciami albo sekatorem lub nożyczkami. Poddaje się mu już młode sadzonki, świeżo zasadzone w doniczkach, aby się ładnie rozkrzewiły albo żeby usunąć kwiaty, niepotrzebnie męczące rośliny (np. u Koleusa Blumego)

Pamietajmy też o zabiegach kosmetycznych roślin

Należą do nich wszystkie zabiegi, dzięki którym roślina ma zadbany wygląd. Usuwamy więc wszystkie zwiędłe lub uszkodzone kwiaty i liście, ponieważ nie tylko nie są estetyczne, ale też niepotrzebnie męczą roślinę. Trzeba również usuwać łodygi i liście jednolicie zielone u rośliny pstrolistnej, gdyż są silniejsze i bardziej zaborcze w składniki odżywcze od pozostałych. Usuwamy też wszystkie cienkie, słabe, splątane gałązki, które nie dodają roślinie uroku.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl