Witaj na MagazynDomowy.pl!

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński pełni funkcję ozdobną jak też lekarską. W stanie naturalnym występuje w krajach Dalekiego Wschodu i w Rosji.

Charakterystyka

Cytryniec chiński jest pnączem o ozdobnych czerwonych owocach, kwiatach pachnących białych lub kremowych, liściach pachnących, dekoracyjnych. Pnącze zakwita w 4-5 roku po posadzeniu w maju i czerwcu. Owoce dojrzewają jesienią – wrzesień, październik.

Uprawa

  • Podłoże - preferuje gleby lekkie, wilgotne, nie za mokre.

  • Stanowisko - jest odporny na przemarzanie, lubi stanowisko jasne, jednak wystawa południowa z dużym nasłonecznieniem może mu zaszkodzić.

  • Rozmnażanie - poprzez nasiona, sadzonki pędowe, korzeniowe i odkłady.

  • Nawożenie - nawozami wieloskładnikowymi, kompostem lub obornikiem.

Zastosowanie

Czerwone owoce cytryńca są jadalne. Można z nich przyrządzać dżemy, konfitury, soki. Liście i kora mogą służyć do parzenia herbaty. W ogrodach pełni on funkcję dekoracyjną. Cytryniec chiński pełni też ważną rolę w leczeniu przeziębień, wzmacnia organizm i dodaje sił. Od wielu tysięcy lat w medycynie chińskiej służy jako środek odmładzający i dodający energii. Swoje działanie lecznicze zawdzięcza zawartości substancji o nazwie schizandryna. Ma ona właściwości tonizujące, wzmacniające, regeneruje wątrobę i oczyszcza ją z toksyn. Cytryniec poprawia ostrość widzenia, również w ciemności, poprawia wzrok.

Ponadto cytryniec chiński zawiera witaminę C i E, flawonoidy, saponiny, cukry, kwas cytrynowy, jabłkowy, winowy, beta-sisterole i ponad 30 związków ligianowych. Preparaty na bazie rośliny polecana są także przy przemęczeniach fizycznych i psychicznych. Podnosi on odporność organizmu, usprawnia mózg, zwiększa efektywność fizyczną.

Tagi:

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl