Witaj na MagazynDomowy.pl!

Czarująca roślina. Hipeastrum - Hippeastrum

Hipeastrum, zwane również amarylisem jest jednym z największych i chyba najpiękniejszych spośród roślin cebulowych doniczkowych. Posadź je teraz, a na Boże Narodzenie pięknie rozkwitnie!

Kwitnie wiosną lub latem. Okres spoczynku przypada więc w zimie i trwa około 3-4 miesiące. Początek okresu spoczynku poznajemy po usychaniu starych liści i zaprzestaniu wyrastania nowych.

We wrześniu całkowicie przestajemy podlewać, żeby cebula mogła przejść okres spoczynku. W miesiącu styczniu lub w lutym wyjmujemy ostrożnie cebulę i sadzimy ją do świeżej ziemi, tak aby trzecia część wystawała nad powierzchnię. Doniczkę umieszczamy w ciepłym miejscu i podlewamy umiarkowanie.

Po wyrośnięciu pąka kwiatowego umieszczamy doniczkę w jasnym, chłodnym miejscu i podlewamy bardziej obficie. Kiedy hipeastrum przekwitnie ścinamy same kwiaty i podlewamy umiarkowanie. Do końca sierpnia cały czas zasilamy roślinę raz na tydzień. To decyduje o kwitnieniu i wyglądzie w następnym roku.

Rozmnażanie najlepiej przez młode cebule, które powinny mieć wielkość jabłka.

Możemy mieć hipeastrum na Boże Narodzenie. Świeżo posadzone cebule zakwitają po około sześciu, do ośmiu tygodni. Kupione jesienią mogą więc zakwitnąć na święta. Aby tak się stało, trzeba je posadzić w drugiej połowie października i postępować jak wyżej opisano.

Kwitnące hipeastrum powinno stać w chłodniejszym miejscu, dzięki temu jego kwiaty utrzymają się dłużej.

Dodaj komentarz Komentarze (10)

 • Zgłoś nadużycie Agniecha awatar
  Agniecha, 15 grudnia 2008, 19:22

  A moje hipeastrum właśnie wypuściło dwa pączki :D ... już się nie mogę doczekać, kiedy zakwitnie. Mam nadzieję, że akurat na święta.

 • Zgłoś nadużycie
  Maja (Gość), 28 października 2009, 17:45

  Hah :D jakie śliczniutkie są :) Mam dwie odmiany i są przepiekne :) ślicznie kwitną :) )

 • Zgłoś nadużycie
  monia (Gość), 23 maja 2010, 9:29

  mój kwiat ma jusz pąki to cudowne

 • Zgłoś nadużycie avatar
  elakrztuk, 6 listopada 2010, 22:56

  Ja dopiero zaczynam zabawę z hipeastrum. Posadziłam na razie dwie cebule i sadzę je co dwa tygodnie, żeby kwitły jeden za drugim. Mam ich chyba dziewięć cebul. Pięknie kwitną.

 • Zgłoś nadużycie
  Agnieszka (Gość), 16 lutego 2011, 12:27

  Witam mam pytanie mój hipeastrum zakwitł tylko raz przez cały okres podlewałam go i wypuszczał liście a teraz usechł całkiem czy to znaczy że już nie zakwitnie i nadaje się do wyrzucenie i czy go podlewać cały czas jak nie ma już liści?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 19 lutego 2011, 14:33

  Proszę wyjąć cebulę z doniczki i sprawdzić czy nie jest zgniła. Jeżeli jest zdrowa, to potrzebuje okresu spoczynku. Jeżeli kwiatek kwitnął w zimie to okres spoczynku przypada na lato. Jeżeli kwitnął na wiosnę to odpoczywa w zimie.
  To nic, że nie ma liści - w okresie spoczynku liście zasychają.

 • Zgłoś nadużycie avatar
  Gosia68, 14 lipca 2011, 10:32

  Chciałam zgłosić nadużycie, otóż obawiam się, że zdjęcie z Pani artykułu zostało skradzione i znajduje się tu http://www. kwiatyl.pl/hipeastrum/1994-odmiany-hipeastrum.html#post2470.

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 14 lipca 2011, 11:13

  Dziękuję bardzo za czujność Gosia68 :) .

 • Zgłoś nadużycie
  ja (Gość), 30 kwietnia 2012, 11:29

  ja mam sześć cebulek juz niedługo będą kwitły jeden jest biały a reszta nie wiem czekam z niecierpliwością żeby wiedzieć

 • Zgłoś nadużycie
  bajka (Gość), 1 lutego 2013, 9:15

  mam kilka w domu rewelacja , sliczne

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl