Witaj na MagazynDomowy.pl!

"Czary - mary" z kart

Czy można przewidzieć przyszłość? Znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania? Czy wróżby się sprawdzają? Nie zawsze, ale przyjemnie jest mieć świadomość, że choć przez chwilę możemy dotknąć czekającej nas tajemnicy. Dlatego właśnie sięgamy po karty...

Karty potrafią przewidzieć przyszłość. Należy tylko poddać się ich magii, odprężyć, wyciszyć i zadać sobie pytanie, na które chcemy poznać odpowiedź. Potem wziąć do ręki talię kart i zacząć układać - pasjansa czy tarota? Decyzja należy do ciebie.

PASJANS - odpowiedź na jedno pytanie

Praktyka kładzenia pasjansów jest tak stara, jak stare są same karty. Jego ojczyzną jest siedemnastowieczna Francja, gdzie urpawiany był głównie jako rozrywka przez arystokrację. W całej Europie popularność zdobył jednak dopiero w XIX wieku.

Pasjans uważa się ją za rodzaj wróżby, dawnej kabały, w której możemy poznać odpowiedź tylko na jedno pytanie i to w formule "tak/nie". Można jednak kłaść go trzy razy i za każdym razem zadawać pytanie bardziej szczegółowe. Jeśli na przykład pierwszy pasjans odpowiada "tak", to drugi może udzielić odpowiedzi na pytanie "czy stanie się to w tym miesiącu?" lub "czy dana osoba będzie bohaterem tych wydarzeń?" Jeśli trzy razy pod rząd pasjans się nie sprawdzi, to według niektórych lepiej przełożyć pasjansową wróżbę na dzień następny, bo oznacza to, że tego dnia karty nie są dla wróżącego łaskawe. Gdy pasjans sprawdzi się, lub jak mawiają niektórzy wyjdzie, wtedy los jest przychylny. Wszystko zależy więc od naszego podejścia. Możemy uznać jego magiczne znaczenie lub odrzucić. Jednak raz postawiony zawsze będzie tkwił w naszej świadomości, czekając na spełnienie.

Rozgrywka odbywa się za pomocą jednej talii kart (najczęściej używamy wszystkich 52 kart). Celem gry jest ułożenie ich w kolejności, od najmniejszej do największej, na asach kończąc.

PASJANS "SOLITAIRE"

To najbardziej popularny pasjans. Rozkładamy zakryte karty w siedmiu rzędach, a następnie w sześciu, pięciu i dalej malejąco. Karty na samym dole rzędów odkrywamy. Celem jest zebranie w osobnych kupkach czterech dworów - grup kart, zgodnie z ich hierarchią. Karty układa się kolorami na przemian - czerwony z czarnym, zaczynając od Asa i schodząc od dwójki do Króla (na Asie kładziemy dwójkę tego samego koloru i dworu co As). Po przełożeniu karty odsłaniamy kartę, która leżała pod spodem. Jeśli znajdziemy Asa, odkładamy go na górę i na nim budujemy rząd kolejnych kart.

TAROT - wiedza o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości

Tajemnicze właściwości układów kart, ich znaków i przedstawiający figur fascynowały ludzi już w epoce średniowiecza. Pochodzenie tarota nie jest do końca wyjaśnione, co dodatkowo dodaje mu magicznych właściwości. Ta symbolistyczno-filozoficzna wróżba opiera się na 78 przedstawieniach, zwykle znajdujących się na kartach podobnych do kart do gry i tworzących talię. Dzieli się je na dwie grupy:

Wielkie Arkana - 22 karty - To opowieść o egzystencji człowieka: o szansach, zagrożeniach, rozterkach, zmaganiach i trudnych wyborach oraz wszelkich zmianach, które nieustannie mu towarzyszą. Wędrówkę po życiu rozpoczyna tu karta Głupiec, a kończy Świat.

Małe Arkana - 56 kart - są nawiązaniem kart do gry, z pewnymi jednak róznicami. Obok klasycznych kart dworskich tj. dama czy król, stoi tu rycerz! Inne są także nazwy kolorów - kierom odpowiadają puchary, treflom kije, pikom miecze, a karom monety (pentakle).

Karty Tarota Karty Tarota

Stawianie Tarota to sztuka bardziej skomplikowana niż układanie pasjansa. Zajmują się nią zawodowi wróżbici. Tarot, który stawiamy w domu nie jest może na tyle dokładny, ale za to pozwala nam dotknąć magii, znaleźć związki pomiędzy wydarzeniami, służy samodoskonaleniu i medytacji. Dlatego pewnie chętnie sięgamy po karty. A są przepiękne! Malowali je wielcy artyści - Salvador Dali czy Jean Berthole. Z tych obrazów duch kart przemawia najmocniej!

Czy wróżycie sobie z kart? Czy te wróżby się sprawdzają? Mi nie zawsze, ale i tak chętnie po nie sięgam! A jak pasjans wyjdzie... Temu uczuciu towarzyszy zawsze dreszczyk emocji, bo co to będzie jak się sprawdzi... Karty mają wbrew pozorom wielką moc!

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

 • Tarot Salvadora Dali
 • Tarot Salvadora Dali
 • Karty Tarota
 • Karty Tarota
 • Karty Tarota

Dodaj komentarz Komentarze (12)

 • Zgłoś nadużycie
  Eve (Gość), 15 maja 2007, 17:13

  Mi pasjans zawsze wychodzi :) !

 • Zgłoś nadużycie
  werka (Gość), 15 maja 2007, 18:21

  Czasami sobie wróżę z kart, ale raczej w to nie wierzę. to bardziej forma relaksu niz proba znalezienia odpowiedzi na jakies pytania. Ale mam kolezanke, ktora bez tego nie podejmie zadnej decyzji.

 • Zgłoś nadużycie Dajana Stawarz awatar
  Dajana Stawarz, 16 maja 2007, 6:46

  Ja tam we wróżby z kart nie wierze.

 • Zgłoś nadużycie
  hihra (Gość), 24 czerwca 2007, 18:43

  nie rozumiem na jakiej zasadzie mozna wróżyć z pasjansa. Ktos mi to wytłumaczy? W artykule nie ma napisane w jaki sposób się to robi :/

 • Zgłoś nadużycie
  Czarnulka (Gość), 11 lipca 2007, 15:13

  Hmm... Lubię czasem sięgnąć po tarota. Powiem szczerze, że często mnie to uspokaja i owszem nie zawsze się spełnia, ale lubię mieć świadomość rozwinięcia się danej sytuacji. I absolutnie nie jestem uzalezniona od wróżb. Robię to raz na jakiś czas... Tak dla relaksu i uspokojenia.
  Pozdrawiam
  Anna

 • Zgłoś nadużycie
  dyslektyczka (Gość), 16 lipca 2007, 17:34

  hihra , bierzesz karty do ręki , tasujesz, zadajesz pytanie, tasujesz i rozkładasz pasjansa, jak wyjdzie to odpowiedz brzmi TAK jak nie wyjdzie to odpowiedz brzmi NIE.

 • Zgłoś nadużycie
  Zylfryda (Gość), 15 maja 2008, 10:55

  Wywróożyłam sobie z kart że urwie mi nogę. Tak też sięstałlo nazajutrz. Więc mam pomysł możę za wróżby brała bym pieniądzę byłoby to opłlacalne.

 • Zgłoś nadużycie
  karaaaaaaaaaa (Gość), 27 maja 2008, 15:27

  dupa dupaa ja tan lubie czary mary że ktoś sobie myśli karte i ja ją zgaduje i mi wychodzi hahah

 • Zgłoś nadużycie
  Sylwunia1383 (Gość), 23 września 2008, 22:59

  Nie! ja nie wierze w takie wrozby. To głupota!

 • Zgłoś nadużycie
  Andzia (Gość), 5 lutego 2010, 17:54

  ja sobie wróżyłam z kart na TAK i NIE,najbliższa wróżba powinna się sprawdzić jutro...zobaczymy czy się sprawdzi :D

 • Zgłoś nadużycie
  krolowa.mieczy (Gość), 10 stycznia 2011, 18:33

  Do autorki artykułu: zdjecie jakiej talii tarota jest na zdjęciu 5?
  I a propos stwierdzenia: "Tarot, który stawiamy w domu nie jest może na tyle dokładny" to uproszczenie. Czy autorka miała na myśli początkujacych tarocistów?

 • Zgłoś nadużycie
  gosia (Gość), 16 kwietnia 2011, 13:37

  Do Królowej Mieczy: zdjęcie 5 przedstawia obrazy z "Celtic Dragon Tarot" autorstwa L.Hunt.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Czas wolny

Ostatnio na MagazynDomowy.pl