Witaj na MagazynDomowy.pl!

Czas na wysiew roślin jednorocznych

Przed nowym sezonem warto już teraz pomyśleć o lecie i zaplanować wysiewy kwiatów jednorocznych. Kwiaty sezonowe rozmnażamy za pomocą nasion, jednak cześć możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu. dla innych z kolei niezbędne jest przygotowanie rozsady.

Przygotowanie rozsady

Część roślin do skiełkowania potrzebuje wyższych temperatur od tych, które panują w kwietniu. Inne z kolei maja długi okres od momentu skiełkowania do zakwitnięcia. Dlatego też dzięki wysiewowi pod osłonami skracamy ten okres, często sadząc już kwitnące rośliny do gruntu. Termin siewu zależy od gatunku oraz przeznaczenia roślin. Najczęściej gotową rozsadę wysadzamy po 15 maja, dlatego musimy tak zaplanować termin siewu, by w momencie wysadzania na stałe miejsce rośliny były już na to gotowe.

Okres produkcji rozsady może trwać od 4 tygodni do nawet 4-5 miesięcy. W styczniu wysiewamy gatunki o długim okresie rozwoju. Typowym przedstawicielem tej grupy jest begonia stale kwitnąca. Od połowy marca do połowy kwietnia wysiewamy astry, cynie, goździki, aksamitki.

Do wysiewu najlepsze są skrzynki z otworami na dnie. Do nakrycia można użyć szyby lub perforowanej folii. Przed wysiewem dobrze podlewamy podłoże, a następnie równomiernie rozsiewamy nasiona i przykrywamy je warstwą przesianego piasku. Nasion bardzo drobnych np. begonii stale kwitnącej nie przykrywamy. Skrzynki umieszczamy w miejscy bardzo jasnym i ciepłym. Kiedy siewki wykształcą po 2-4 listki, należy przeprowadzić pikowanie do pojedynczych pojemników. Możemy tu wykorzystać np. pojemniku po jogurtach, wielodoniczki tekturowe, małe doniczki itp.

Nasiona duże najlepiej wysiewać pojedynczo do pojemniczków np. słonecznik, rącznik pospolity.

Rozsada produkcji domowej często ma gorszą jakość ze względu na niedostateczna ilość światła czy temperaturę. Ponadto podlewanie bardzo drobnych nasion łatwo jest wymyć. Niektóre siewki są też bardzo wątłe, czy wybujałe.Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi warunkami, warto zdać się na fachowców, dysponujących szklarniami i zakupić już gotową rozsadę.

Wysiew do gruntu

Uprawa z siewu wprost do gruntu jest prosta i tania. Nasiona wysiewamy do wcześniej przygotowanej rabaty, a następnie delikatnie wyrównujemy podłoże. Zaleca się wysiać nieco więcej nasion, a po wzejściu siewki przerwać. Nie należy jednak siać zbyt gęsto, gdyż młode roślinki będą miały mniej sprzyjające warunki do wzrostu. Nasiona roślin wytrzymałych na wiosenne przymrozki możemy wysiać na przełomie marca i kwietnia np. groszek pachnący, ostróżka, nagietki. Te mniej wytrzymałe na zimno wysiewamy dopiero w maju.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl