Witaj na MagazynDomowy.pl!

Czerwiec w ogrodzie ozdobnym

Wiosenne kwiaty już przekwitły lub też kończą kwitnienie, można więc wykopać rośliny cebulowe, przyciąć krzewy które przekwitły, przygotować sadzonki zielne.

Rośliny cebulowe

Z jednej cebuli matecznej tulipanów czy narcyzów w ciągu roku powstają 3-4 cebule przybyszowe. Sygnałem do wykopywania nie jest zasychanie liści, lecz wygląd cebul. Należy sprawdzić, poprzez delikatne odsłonięcie, czy jest ona w 1/3 zbrązowiała. Opóźnienie powoduje pękanie i opadanie łusek okrywających, co zwiększa możliwość porażenia cebul przez fuzariozę. Na glebach lżejszych cebule wykopuje się w drugiej połowie czerwca, a na cięższych na początku lipca.

Wykopane cebule należy posortować wg gatunku i pozostawić do przeschnięcia w miejscu cienistym i przewiewnym na około dwa tygodnie. Po tym czasie można przystąpić do czyszczenia, usuwając resztki rośliny matecznej i oddzielając rośliny przybyszowe. Oczyszczone i zdrowe cebule przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 20-23 stopnie.

Przygotowujemy sadzonki

Jeśli chcemy rozmnożyć krzewy zrzucające liście na zimę, możemy zrobić to właśnie teraz. Młode przyrosty ozdobnych krzewów nie są jeszcze zdrewniałe i możemy pobrać z nich sadzonki zielne. Ucinamy tegoroczne pędy z 3-4 węzłami, zanurzamy w ukorzeniaczu do sadzonek zielnych i umieszczamy w podłożu wilgotnym i przepuszczalnym (torf wysoki wymieszany z piaskiem 2:1). Po 3-4 tygodniach sadzonki się ukorzenią.

Byliny

Z przekwitłych bylin usuwamy kwiatostany, gdyż w przeciwnym razie nie zakwitną one powtórnie jesienią. Postępujemy tak z łubinem i ostróżką. Inne gatunki, jak żagwin, bodziszek, płomyki, przycinamy po kwitnieniu w celu nadania estetycznego wyglądu i spowodowania zagęszczenia i odmłodzenia kęp. Nie należy zapominać o nawożeniu roślin. Można też przekwitłe byliny rozmnażać poprzez podział.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl