Witaj na MagazynDomowy.pl!

Czerwiec w sadzie

W czerwcu możemy już zbierać pierwsze owoce np. truskawki, poziomki, czereśnie. Ale by cieszyć się dobrymi zbiorami również innych owoców musimy wykonać kilka niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zbieranie pierwszych owoców

W czerwcu możemy cieszyć się pierwszymi zbiorami truskawek, poziomek i czereśni. Ważne jest jak je zbierać, ponieważ są to owoce bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Truskawki zbieramy w godzinach rannych, zrywają je razem z szypułką i kielichem. poziomki zrywamy bez kielicha i szypułki do koszyczka. Czereśnie zrywa się z szypułkami. Zerwane bez szypułek trzeba szybko spożyć, gdyż w miejscach wyrwania szypułki z owocu wyciekają krople soku, które umożliwiają zakażenie przez grzyby powodujące gnicie. Uszkodzone lub gnijące owoce należy wyrzucić.

Podlewanie

Podczas szybkiego wzrostu i zawiązywaniu owoców drzewa zużywają dużo wody i składników pokarmowych. Podobne wymagania mają krzewy owocowe i drzewka karłowe, które wytwarzają płytki system korzeniowy. Stare drzewa radzą sobie dużo lepiej, chyba że susza trwa ponad miesiąc.

Nawożenie

Czerwiec jest ostatnim miesiącem zasilania drzew nawozami mineralnymi. W amatorskim sadownictwie najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe. Należy bardzo uważnie przeczytać zalecane dawkowanie. Nawóz rozsypujemy w pewnej odległości od pnia drzewa lub nasady krzewu. Jest to ważne, gdyż bardzo łatwo można popalić rośliny.

Przerzedzanie zawiązków

Jeżeli w maju nie przeprowadziliśmy oprysków w celu przerzedzania zawiązków, to pod koniec czerwca, po naturalnym, tzw. świętojańskim, opadzie powinno przystąpić się ręcznego usuwania zbędnych zawiązków na jabłoniach, gruszach, śliwach i brzoskwiniach. Zawiązki są już duże i łatwo je zauważyć. Pozostawiamy te najładniejsze, najlepiej wykształcone i w miarę możliwości osadzone w centralnym położeniu napędzie. Zabieg ten możemy kontynuować do połowy lipca.

Przegląd przeszczepów

Przeszczepione pędy rosną na długość i na szerokość. Podczas przeglądu należy poluzować wiązadła, aby nie wrastały w korę i nie ograniczały wzrostu pędów. Jeśli na gałęzi mamy więcej niż jeden zraz i wszystkie się przyjęły, to zostawiamy tylko ten, który ma najlepsze położenie w koronie do zastąpienia odciętej gałęzi. Wzrost pędów na pozostałych zrazach ograniczamy, uszczykując je 2-3 krotnie.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl