Witaj na MagazynDomowy.pl!
Czosnek kojarzy się nam głównie jako przyprawa lub jako wianek główek powieszony w kuchni. Ale może też być bardzo ciekawą rośliną ozdobną w naszym ogrodzie.
Czosnek należy do rodziny liliowatych. Znanych jest około 300 gatunków występujących na całej półkuli północnej. Jego nazwa łacińska pochodzi z języka celtyckiego, od słowa all - piekący, ostry. Wiele gatunków czosnku odznacza się bardzo dekoracyjnymi kwiatostanami o delikatnym czosnkowym zapachu. Są wśród nich zarówno rośliny niskie, do 20 cm, jak i bardzo wysokie, blisko 1,5 metra. Kwiaty czosnku długo kwitną, niektóre nawet ponad miesiąc, nadają się też na kwiat cięty. Kwiatostany najlepiej ścinać do wazonu, kiedy zaczynają się w nich rozwijać dolne kwiaty. Dzięki temu będą długo dekoracyjne - nawet przez 3 tygodnie. Gdy przekwitną, można je zasuszyć.
Warunki uprawy
Ozdobne gatunki czosnku są łatwe w uprawie. Najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, na żyznych, lekkich i przepuszczalnych glebach, zasobnych w wapń. W jednym miejscu mogą pozostać na kilka lat, dlatego gleba przed ich posadzeniem powinna być dokładnie odchwaszczona i nawieziona kompostem. Wczesną wiosną oraz tuż przed kwitnieniem warto zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym. W czasie suszy należy je podlewać. Kiedy rośliny nadmiernie się zagęszczą (po 4-5 latach), należy je rozsadzić. Cebule wykopujemy w lipcu lub sierpniu, gdy tylko z żółkną liście. Nie można czekać, aż całkowicie zaschną, gdyż wtedy trudno będzie odszukać je w ziemi. Po wykopaniu umieszczamy cebule w miejscu zacienionym i przewiewnym, a w drugiej połowie września lub początkiem października ponownie sadzimy. Głębokość przygotowanych dołków zależy od wielkości cebuli i powinna być równa podwójnej ich wielkości.
Czosnek olbrzymi - pochodzi z Iranu, Afganistanu i centralnej Azji. W czerwcu na bardzo długich łodygach 1-1,5 metra, pojawiają się duże cie3mnofioletowe kwiatostany o średnicy 20-30 cm. Nadają się na kwiat cięty i do zasuszenia. Czosnek ten należy sadzić w zacisznym miejscach, a na zimę przykryć jego cebule kilkucentymetrowa warstwą kory.
Czosnek zwisły - kwitnie od końca czerwca prawie przez miesiąc. Dzwonkowate fioletoworóżowe kwiaty na długich wygiętych szypułkach osadzone są na spłaszczonym pędzie kwiatostanowym wysokości 40-50 cm.
Czosnek żółty - występuje w naturze od Alp po Bałkany. Na pędach wysokości około 30 cm rozwijają się pod koniec czerwca delikatne żółte kwiaty na długich cienkich szypułkach, kwitnie do sierpnia.
Czosnek karatawski - w naturze występuje w Turcji. Zakwita już w pierwszych dniach maja, tworząc duże kuliste kwiatostany. Początkowo mają one barwę srebrzystobiałą, a z czasem różowieją. Czosnek też zdobi ogród przez całe lato ze względu na swe szarozielone iście, a także purpurowo-czerwone owocostany. Jest polecany do ogródków skalnych i na rabaty, nadaje się też do uprawy w doniczkach. Dorasta do 30 cm.
Czosnek złocisty - pochodzi z południa Europy. Pęd kwiatostanowy, pojawiający się zwykle pod koniec maja jest niewysoki - 20-25 cm, zakończony płaskim baldachem. Roślina ta kwitnie 20-30 dni. Nadaje się do ogródków skalnych, na rabaty i na kwiat cięty. Jest jedyny gatunek czosnku, który znosi półcieniste stanowisko.
Czosnek główkowaty - pochodzi znad Morza Śródziemnego, ale dziko rosnące egzemplarze można czasem spotkać i w naszym kraju na Wyżynie Małopolskiej. Dorasta do 80 cm. Jego wydłużone purpurowe kwiatostany rozwijają się dopiero w końcu lipca, kiedy już zaczynają zamierać liście. Czosnek nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów.
Czosnek kazachstański - pochodzi z Kazachstanu i osiąga wysokość 20 cm. Jago stosunkowo duże kuliste kwiatostany rozwijają się w czerwcu. Nasiona dojrzewają jesienią i w sprzyjających warunkach rośliny rozsiewają się same. Czosnek ten jest bardzo trwały. Doskonale nadaje się na rabaty i do ogrodu skalnego, a jego kwiatostany można ścinać do wazonu.
Jałowiec sabiński należy do rodziny cyprysowatych. Jest krzewem płożącym się, niewysokim. W stanie dzikim możemy spotkać go w Pieninach. W ogrodach uprawiany jako krzew ozdobny. Czytaj dalej »
Kopytnik pospolity występuje w lasach całej Europy i sięga aż po Syberię. W ogrodach uprawiany ze względu na ładne ulistnienie jako roślina okrywowa. Czytaj dalej »
Paprocie należą do najstarszych roślin na Ziemi. I choć kojarzone są z lasem, z powodzeniem możemy uprawiać je w ogrodach i to nawet w największym cieniu. Czytaj dalej »
Ojczyzną pochodzenia klonu palmowego jest Japonia i Korea. Istnieje wiele odmian tego bardzo dekoracyjnego drzewa. Może być sadzony jako wysokie drzewko, jako miniaturka, jak tez można formować z ... Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
A TAKI CZAOSNEK TO AKURAT NIE ODKRYCIE
juz danwop mozna spotkac taki w dobrych kwiaciarniach
Jaka odmiana najlepiej nadaje sie do uprawy na kwiat cięty?
Znalazłam wczoraj spore micsjee z czosnkiem niedźwiedzim i trochę zerwałam ,będzie dzisiaj na obiad, propozycja z serem bardzo, bardzo mi się podoba!