Witaj na MagazynDomowy.pl!

Czosnek ozdobny

Czosnek kojarzy się nam głównie jako przyprawa lub jako wianek główek powieszony w kuchni. Ale może też być bardzo ciekawą rośliną ozdobną w naszym ogrodzie.

Czosnek należy do rodziny liliowatych. Znanych jest około 300 gatunków występujących na całej półkuli północnej. Jego nazwa łacińska pochodzi z języka celtyckiego, od słowa all - piekący, ostry. Wiele gatunków czosnku odznacza się bardzo dekoracyjnymi kwiatostanami o delikatnym czosnkowym zapachu. Są wśród nich zarówno rośliny niskie, do 20 cm, jak i bardzo wysokie, blisko 1,5 metra. Kwiaty czosnku długo kwitną, niektóre nawet ponad miesiąc, nadają się też na kwiat cięty. Kwiatostany najlepiej ścinać do wazonu, kiedy zaczynają się w nich rozwijać dolne kwiaty. Dzięki temu będą długo dekoracyjne - nawet przez 3 tygodnie. Gdy przekwitną, można je zasuszyć.

Warunki uprawy

Ozdobne gatunki czosnku są łatwe w uprawie. Najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, na żyznych, lekkich i przepuszczalnych glebach, zasobnych w wapń. W jednym miejscu mogą pozostać na kilka lat, dlatego gleba przed ich posadzeniem powinna być dokładnie odchwaszczona i nawieziona kompostem. Wczesną wiosną oraz tuż przed kwitnieniem warto zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym. W czasie suszy należy je podlewać. Kiedy rośliny nadmiernie się zagęszczą (po 4-5 latach), należy je rozsadzić. Cebule wykopujemy w lipcu lub sierpniu, gdy tylko z żółkną liście. Nie można czekać, aż całkowicie zaschną, gdyż wtedy trudno będzie odszukać je w ziemi. Po wykopaniu umieszczamy cebule w miejscu zacienionym i przewiewnym, a w drugiej połowie września lub początkiem października ponownie sadzimy. Głębokość przygotowanych dołków zależy od wielkości cebuli i powinna być równa podwójnej ich wielkości.

Czosnek olbrzymi - pochodzi z Iranu, Afganistanu i centralnej Azji. W czerwcu na bardzo długich łodygach 1-1,5 metra, pojawiają się duże cie3mnofioletowe kwiatostany o średnicy 20-30 cm. Nadają się na kwiat cięty i do zasuszenia. Czosnek ten należy sadzić w zacisznym miejscach, a na zimę przykryć jego cebule kilkucentymetrowa warstwą kory.

czosnek olbrzymi czosnek olbrzymi

czosnek zwisły czosnek zwisły

Czosnek zwisły - kwitnie od końca czerwca prawie przez miesiąc. Dzwonkowate fioletoworóżowe kwiaty na długich wygiętych szypułkach osadzone są na spłaszczonym pędzie kwiatostanowym wysokości 40-50 cm.

Czosnek żółty - występuje w naturze od Alp po Bałkany. Na pędach wysokości około 30 cm rozwijają się pod koniec czerwca delikatne żółte kwiaty na długich cienkich szypułkach, kwitnie do sierpnia.

czosnek żółty czosnek żółty

czosnek karatawski czosnek karatawski

Czosnek karatawski - w naturze występuje w Turcji. Zakwita już w pierwszych dniach maja, tworząc duże kuliste kwiatostany. Początkowo mają one barwę srebrzystobiałą, a z czasem różowieją. Czosnek też zdobi ogród przez całe lato ze względu na swe szarozielone iście, a także purpurowo-czerwone owocostany. Jest polecany do ogródków skalnych i na rabaty, nadaje się też do uprawy w doniczkach. Dorasta do 30 cm.

Czosnek złocisty - pochodzi z południa Europy. Pęd kwiatostanowy, pojawiający się zwykle pod koniec maja jest niewysoki - 20-25 cm, zakończony płaskim baldachem. Roślina ta kwitnie 20-30 dni. Nadaje się do ogródków skalnych, na rabaty i na kwiat cięty. Jest jedyny gatunek czosnku, który znosi półcieniste stanowisko.

czosnek złocisty czosnek złocisty

czosnek główkowaty czosnek główkowaty

Czosnek główkowaty - pochodzi znad Morza Śródziemnego, ale dziko rosnące egzemplarze można czasem spotkać i w naszym kraju na Wyżynie Małopolskiej. Dorasta do 80 cm. Jego wydłużone purpurowe kwiatostany rozwijają się dopiero w końcu lipca, kiedy już zaczynają zamierać liście. Czosnek nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów.

Czosnek kazachstański - pochodzi z Kazachstanu i osiąga wysokość 20 cm. Jago stosunkowo duże kuliste kwiatostany rozwijają się w czerwcu. Nasiona dojrzewają jesienią i w sprzyjających warunkach rośliny rozsiewają się same. Czosnek ten jest bardzo trwały. Doskonale nadaje się na rabaty i do ogrodu skalnego, a jego kwiatostany można ścinać do wazonu.

czosnek kazachstański czosnek kazachstański

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie
  gra (Gość), 27 kwietnia 2010, 22:20

  A TAKI CZAOSNEK TO AKURAT NIE ODKRYCIE :)
  juz danwop mozna spotkac taki w dobrych kwiaciarniach :)

 • Zgłoś nadużycie avatar
  tedy, 3 sierpnia 2010, 15:42

  Jaka odmiana najlepiej nadaje sie do uprawy na kwiat cięty?

 • Zgłoś nadużycie
  Pepeta (Gość), 25 sierpnia 2012, 4:50

  Znalazłam wczoraj spore micsjee z czosnkiem niedźwiedzim i trochę zerwałam ,będzie dzisiaj na obiad, propozycja z serem bardzo, bardzo mi się podoba!

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl