Witaj na MagazynDomowy.pl!

Czujne czujniki

Czujniki pełnią służbę przez całą dobę. Robią wszystko by żyło się nam bezpieczniej i bardziej komfortowo: otwierają bramę, gaszą światło, włączają ogrzewanie, pilnują domu i jeszcze wiele, wiele innych rzeczy. Pracują nawet wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu.

Na początek warto zaznaczyć, że nie każdemu potrzebny jest z automatyzowany dom sterowany elektroniką. W mieszkaniu wystarczy mieć czujnik gazu, alarm, włączanie ogrzewania.

Urządzenia dla bezpieczeństwa

 • Czujnik dymu - powinien być w każdym biurze, budynku publicznym, na klatkach schodowych, korytarzach. Można go również zainstalować w mieszkaniu prywatnym. Sygnał dźwiękowy powiadomi nas, czy nie zaczyna się gdzieś tlić ogień np. z niedogaszonego papierosa, czy niewyłączonego żelazka.

 • Czujnik gazu - Ze względów bezpieczeństwa jest to bardzo ważne urządzenie. Montujemy go w pobliżu kuchenek gazowych, na wysokości około 30 cm nad podłogą.

 • Czujnik tlenku węgla - urzadzenie pomocne przy gazowych podgrzewaczach wody, kotłach na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe, kominki, przenośne piecyki gazowe. Czyjnik włącza się natychmiast, gdyn tylko niebezpiecznie zacznie wzrastać poziom czadu.

 • Czujnik wody - potrzebny jest w łazience, pralni, piwnicy. Jeśli ktoś przez nieuwagę zostawi odkręcony kran i woda się przeleje np. w wannie, czyjka uruchomi się, gdy woda przekroczy poziom, na którym umieszczone są elektrody sondy.

 • Oświetlenie zmierzchowe - szczególnie przydatne w domach w odludnych miejscach, na bardzo dużych posesjach czy domach z ogrodami.

 • Czujniki antywłamaniowe - jest to najprostsze urządzenie zabezpieczające przed włamaniem do domu czy mieszkania. Kilka czujek ruchu rozmieszczamy przy oknach, drzwiach i łączymy z przełącznikiem uruchamiającym alarm. Bardziej zaawansowane modele mają opcje wysyłania sygnału do firm ochroniarskich lub na policję.

Urządzenia dla wygody

 • Czujnik włączający światło - kiedy wejdziemy do pomieszczenia lampa się zapali, kiedy wyjdziemy sama zgaśnie. Urządzenie przydatne zwłaszcza zapominalskim lub kiedy chcemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

 • Ściemniacz światła - za jego pomocą regulujemy jasność świecących się lamp.

 • Bezprzewodowy dzwonek do drzwi - przyda się zwłaszcza właścicielom dużych posesji, w garażu, ogrodzie.

 • Podświetlacz do zamka - urządzenie przydatne zwłaszcza w nocy.

 • Automatyczny system sterowania roletami - za pomocą pilota podnosimy i opuszczamy rolety, możemy też zaprogramować urządzenie tak, że o określonej godzinie samo się uruchomi.

 • Automatyczny system podlewania ogrodu - Urządzenie bardzo przydatne zwłaszcza kiedy wyjeżdżamy na wakacje, ale nie tylko. Latem nie musimy już pamiętać, żeby podlać ogród. Minusem tego urządzenia jest jego dosyć wysoka cena, ale możemy instalować go etapami.

Jak kupować?

Kupując różne zestawy urządzeń np. nadajnik i odbiornik, ważne jest by były tej samej marki. Różni producenci mają różne parametry techniczne dla swoich produktów. Jeśli decydujemy się na urządzenie podłączone do instalacji elektrycznej, należy najpierw ją sprawdzić. W nowych lub remontowanych budynkach zaplanujmy instalację trzyżyłową (trzeci przewód to uziemienie). Jeśli nasza instalacja nie odpowiada takich urządzeniom , możemy kupić czujniki bezprzewodowe. Przy zakupie czujników warto też zwrócić uwagę na wykończenia np. drewniane, metalowe, skórzane, i dopasować je do wystroju naszego mieszkania.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Dom

Ostatnio na MagazynDomowy.pl