Witaj na MagazynDomowy.pl!

Czyszczenie srebrnych sztućców

Srebro jest łatwe do czyszczenia. Niestety łatwo też ulega wpływom atmosferycznym i ściera się przy użyciu ostrych preparatów. Sztućce wykonane z tego metalu należy zatem specjalnie pielęgnować.

Do czyszczenia srebra lepiej nie używać gotowych preparatów. Wprawdzie przynoszą szybkie efekty, ale zawarte w nich chemikalia nie służą temu metalowi na dłuższą metę. Wzorem naszych babć czyśćmy więc srebrne sztućce, tacki, talerze czy dzbanuszki domowymi sposobami. Oto kąpiele, służące do mycia srebra.

Czyszczenie na mokro

  • Wywar z gotowania szpinaku, rabarbaru, szczawiu czy ziemniaków w łupinach (a nawet same łupiny);
  • Mieszanina wody, octu i sody oczyszczonej w proporcjach: 3 l gorącej wody, 5 łyżek stołowych octu i 4 łyżki stołowe sody;
  • Mieszanina wody, płatków mydlanych i amoniaku w proporcjach: 3 l wody, 2 garście płatków mydlanych, 2 łyżki stołowe amoniaku. Doprowadzić do wrzenia wyżej wymienione mieszaniny, zdjąć z ognia, a następnie od razu włożyć doń srebrne przedmioty. Pozostawić w wodzie na 10 min. Wyjmować, płukać w zimnej wodzie, osuszać i polerować do połysku.

Czyszczenie na sucho

  • Przecierać szmatką, maczaną w mieszaninie popiołu z popielniczki z kilkoma kroplami soku z cytryny. Zlikwidujemy w ten sposób poczerniałe i splamione miejsca.

  • Pocierać szmatką maczaną w spirytusie denaturowanym, często je zmieniając, aby nie wcierać brudu w powierzchnię przedmiotu.

  • Przecierać wełnianą szmatką maczaną w mące ziemniaczanej lub w lekko zwilżonej sodzie. Natychmiast obficie spłukać i nie wycierać. Odłożyć do wyschnięcia w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Zmatowiałe srebro odzyska blask po zanurzeniu go w zsiadłym mleku. Nie należy go wówczas płukać, a jedynie wysuszyć i wypolerować irchową ściereczką.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Praktyczne porady

Ostatnio na MagazynDomowy.pl