Witaj na MagazynDomowy.pl!
Kiedyś gdy w rodzinie urodził się syn, ojciec sadził dąb. Obecnie przy niewielkich rozmiarach naszych ogródków mógłby to być pewien kłopot. Dąb nazywany jest królem drzew i każdy duży park miejski może się nim pochwalić.
Królewskie cechy
Dąb symbolizuje siłę i wytrzymałość, ma twarde i trwałe drewno. Męskiego charakteru dodają mu skórzaste liście, które pojawiają się dopiero w maju, za to utrzymują się do późnej jesieni. Drzewa kwitną w maju. Kwiaty męskie i żeńskie występują osobno. Owocami są żołędzie, które dla botaników są orzechami. Urokowi drzewa dodają sęki na pniu i dziuple oraz popękana kora.
Do małego ogrodu
Jeżeli w ogrodzie nie mamy zbyt wiele miejsca, a chcemy posadzić dęba mamy do wyboru kilka odmian dęby szypułkowego. Fastigiata pokrojem przypomina włoskie cyprysy, Menhir osiąga 2 metry wysokości przy bardzo zwartej budowie. Również odmiana Eastcolumn i Westcolumn charakteryzują się wąskim pokrojem. Na uwagę zasługuje również Pendula, szczepiona na pniu tworzy szeroki parasol, a jednocześnie wierzchołek rośnie ku górze. Do bardzo małego ogródka możemy posadzić dąb miniaturowy Green Dwarf, którego korona po wielu latach osiągnie zaledwie 1 metr średnicy.
Do dużego ogrodu
Najokazalszym rodzimym gatunkiem jest dąb szypułkowy, który może przetrwać wieki. Dorasta nawet do 30 metrów , a korona sięga 15-20 metrów średnicy. Podobnym gatunkiem jest dąb bezszypułkowy. Rośnie jednak wolniej i ma bardziej zwarty pokrój jak też lepiej znosi suszę. Pięknym drzewem jest dąb czerwony. Nazwa wywodzi się od koloru liści przebarwiających się jesienią. Dąb czerwony jest idealnym drzewem do parków miejskich - odporny na choroby i zanieczyszczenia. Wysokim dębem jest dąb błotny, który dorasta do 30 metrów. Ma wąską koronę i lśniące liście. Nie sprawia żadnych kłopotów uprawowych
Warunki uprawy
Światło - Drzewo powinno być dobrze doświetlone. Wówczas zachowa ładny pokrój.
Podłoże - dąb rośnie na glebach dość wilgotnych i żyznych. Długotrwała susza szkodzi starym okazom. Po posadzeniu młode drzewka należy regularnie podlewać. Podczas suszy nawet do jesieni. Dla użyźnienia podłoża można dodać trochę kompostu.
Nawożenie - zasilamy w drugim i trzecim roku po posadzeniu, 1-2 razy na wiosnę.
Cięcie - wycinamy tylko uschnięte konary, najlepiej wiosną. Dęby dobrze znoszą cięcie kosmetyczne latem, np. konarów wychodzących na ścieżkę. Duże rany trzeba zabezpieczyć środkiem grzybobójczym.
Ozdobne z liści
Wśród wielu odmian dębów mamy i takie, których liście są barwne przez cały sezon np. '"concordia" , " aurea", "purpurea", "atropurpurea". Dostępne sa też o liściach biało-zielonych, jak " Argenteomarginata". Oryginalną urodą odznaczają się odmiany o dziwnych kształtach blaszki liściowej np. " Cristata" , "Pectinata".
Śliwa wiśniowa swoją nazwę zawdzięcza owocom, które wyglądem przypominają duże wiśnie. Jest drzewem bardzo ozdobnym ze względu na piękne czerwone liście i ładne kwiaty. Pochodzi z Azji. Czytaj dalej »
Klon jesionolistny należy do drzew ozdobnych. Do Polski trafił w XVII wieku. Jest drzewem odpornym na suszę i zanieczyszczenie środowiska. W ogrodach przydomowych sadzone są najczęściej formy ... Czytaj dalej »
Ojczyzną pochodzenia klonu palmowego jest Japonia i Korea. Istnieje wiele odmian tego bardzo dekoracyjnego drzewa. Może być sadzony jako wysokie drzewko, jako miniaturka, jak tez można formować z ... Czytaj dalej »
Wiązy, które spotykamy w naszych lasach, są potężnymi drzewami, dorastają do 30-40 metrów. Drewno wiązów jest twarde, cenione w meblarstwie i przy budowach łodzi. Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
Artykuł o dębach został zilustrowany zdjęciem z liśćmi klonowymi.
To jest zdjęcie liści klonu jak kolega dobrze zauważył .... ale wtopa