Witaj na MagazynDomowy.pl!

Dalia zmienna - Georginia

Pochodzą z Meksyku, a nazwę swą zawdzięczają szwedzkiemu botanikowi - Dahla. Mogą być ozdobą ogrodu i balkonu.

Roślina ta wyróżnia się bardzo bogatą skalą barw od białej, różnych odcieni pomarańczy, żółci, różu, czerwieni aż do ciemnowiśniowych. Dalie podzielone są na grupy, w zależności od typu kwiatów - od drobnych pomponowych do wielkich o średnicy dochodzącej do 30 cm. Dalie to doskonałe rośliny rabatowe. Posadzone dość gęsto utworzą gęsty kobierzec kwietny. Odmiany karłowe przeznaczone są do uprawy w ogródkach skalnych, pojemników na tarasy i balkony. Dalie karłowe wyrastają do wysokości 30-40 cm, mają ciemnozielone liście i dość duże kwiaty o średnicy 10-12 cm o żywych barwach. Najładniejsze są odmiany o płatkach żółtych lub ognistoczerwonych. Bywają też białe, różowe i pomarańczowe. Kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków.

Dalie możemy sadzić na balkonach słonecznych, nawet południowych, najlepiej zaś czują się na południowo-wschodnich i południowo-zachodnich. Wymagają ziemi kompostowej. Przez całe lato podlewamy je umiarkowanie, ale nie dopuszczamy do zwiędnięcia i co 2 tygodnie zasilamy. Dalie rozmnażane są z nasion i sprzedawane w postaci dużej rozsady. Możemy również kupić karpy różnych odmian dalii. Do skrzynek wysadzamy po ostatnich majowych przymrozkach.

Po przekwitnięciu nie wyrzucamy karp, czyli bulwiastych korzeni które się wytworzyły w skrzynkach lub na rabacie. W następnym roku możemy z nich otrzymać nowe rośliny, co nam zaoszczędzi kupowania rozsad. W tym celu jesienią, gdy już dalie zwarzy mróz, łodygi przycinamy nad korzeniami na długość około 10 cm, karpy wyjmujemy z ziemi i przechowujemy w pomieszczeniu o temperaturze 3-10 stopni. Dobrze jest umieścić je w suchym torfie. W maju następnego roku karpy dzielimy tak, aby każda część miała kawałek łodygi, 1-2 bulwiasto zgrubiałe korzenie i choć jeden dobrze wykształcony pączek. Sadzimy je do skrzynek lub na rabatę przykrywając ziemią na 2-3 cm.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl