Witaj na MagazynDomowy.pl!

Datury - choroby i szkodniki

Każdy hodowca kwiatów chce by jego podopieczni rośli zdrowo i pięknie. Niestety mimo dobrej opieki i zapewnieniu odpowiednich warunków zdarza się, że rośliny chorują lub też atakują je szkodniki.

Choroby

Jeżeli daturom zapewnimy odpowiednie warunki uprawy to na ogół choroby nie odgrywają większego znaczenia w ich uprawie.

Najczęstszą chorobą, która może wystąpić na daturach jest szara pleśń. Występuje ona najczęściej na roślinach rosnących w gruncie i w okresie przewlekłych opadów. Choroba atakuje wszystkie części rośliny - liście, kwiaty i pędy. Może także atakować pędy datur zimujących w piwnicy. Do ich zwalczania stosujemy preparaty chemiczne w formie oprysku. Niektóre rośliny mogą być już zawirusowane w formie sadzonki. Rośliny te rosną słabo, są zdeformowane, nie kwitną lub kwitną słabo. Takie egzemplarze należy usunąć.

Szkodniki

W hodowli datur od chorób znacznie groźniejsze są szkodniki. Najczęstszym i najgroźniejszym jest przędziorek chmielowiec, który żeruje głównie na spodniej stronie liści. Jego obecność sygnalizują nam żółknące i zasychające liście. Jeżeli zaatakowana jest młoda sadzonka, to w krótkim czasie mogą one zniszczyć ją całkowicie. Dlatego też tak ważne jest dokładne sprawdzanie każdej kupionej sadzonki. Przy zwalczaniu bardzo ważna jest dokładność - zwłaszcza dolna strona liści powinna być dokładnie pokryta cieczą zwalczającą. Po 7-10 dniach zabieg powinien być powtórzony. Jeśli po jakimś czasie kontrola wykaże obecność przędziorka, zabiegi opryskujące wykonujemy aż do jesieni.

Mącznik szklarniowy - biała muszka - jego szkodliwość polega nie tylko na wysysaniu soków, ale także na wydzielaniu dużej ilości spadzi, która początkowo nadaje roślinom lepkość, a później hamuje proces fotosyntezy na skutek rozwoju grzybów sadzonkowych. Szkodnik ten najczęściej występuje na młodych, szczytowych liściach. Do zwalczania w formie oprysków stosujemy środki chemiczne.

Żółtka mszyca - atakuje liście, pędy, pąki i kwiaty. Młode pędy i liście zaatakowane prze mszyce ulegają deformacji, natomiast starsze liście nie deformują się ale pokrywa je lepka warstwa spadzi, co w konsekwencji prowadzi do usychania liści. Do ich likwidacji używamy np. Pirimoru.

Dodaj komentarz Komentarze (7)

 • Zgłoś nadużycie
  kjyugy (Gość), 10 listopada 2010, 18:12

  piękne

 • Zgłoś nadużycie
  CZOSNEK (Gość), 18 lutego 2011, 17:02

  JEST NAJLEPSZY NA MSZYCE

 • Zgłoś nadużycie
  suche obrzeza (Gość), 25 czerwca 2011, 12:11

  Witam,
  prosze o pomoc.
  Datura rosnie mi pieknie, ale od kilku dni prawie wszystkie liscie maja obrzeza jakby spalone, suche.
  Nawoze ja , podlewam, dbam jak o dziecko - kocham datury.
  Co to jest ?? ?? ? pierwszy raz od kilku lat mam ten problem.
  Prosze - pomozcie: sayn@o2.pl
  pozdrawiam, dziekuje, Ella

 • Zgłoś nadużycie
  tineczka1010 (Gość), 5 lipca 2011, 0:08

  witam i bardzo proszę o radę co robić żeby w górnych liściach nie było szczypawic które obgryzają listki nowe datur

 • Zgłoś nadużycie
  misia (Gość), 2 lipca 2017, 10:25

  mam ten sam problem brzegi liści są spalone , suche nie wiem co zrobić, datura jest mocna, ma już pączki tylko te liście

 • Zgłoś nadużycie
  Wsz (Gość), 26 lipca 2017, 18:38

  Liscie sie zwijaja bo malo podlewasz. Datury to pijaczki mega

 • Zgłoś nadużycie
  Hanna (Gość), 3 sierpnia 2020, 20:20

  Dostalam daturę 2 miesiące temu. Zauwazylam, ze zwijaja sie jej najmlodsze liscie (wygladaja jak spadochrony), starsze liscie bez zmian. Nawoze ja raz w tyg nawozem do kwitnacych, podlewam codziennie po trochu bo sa mega upaly. Nie widze zadnych szkodnikow. Co moze byc problemem?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl