Witaj na MagazynDomowy.pl!

Datury, czyli anielskie trąby

Bielunie zwane także daturami pojawiły się w Polsce kilka lat temu i od razu zyskały sympatyków.

Są niezwykle atrakcyjne, piękne duże kwiaty wyglądają jak trąby, pachną wieczorem, a okazy dochodzą nawet do paru metrów.

Siewka bielunia drzewkowatego już w pierwszym roku może dać do kilkunastu kwiatów. Bardzo cenną zaletą datur jest powtarzanie kwitnienia - nawet pięciokrotnie w ciągu jednego sezonu. Gatunki ozdobne mają kwiaty zwisające, ale są również takie o kwiatach rosnących pionowo w górę.

Wszystkie gatunki datur są trujące. Nie należy się jednak obawiać tych roślin, gdyż ich szkodliwość objawia się dopiero po zjedzeniu ich nasion. Sam kontakt z tymi roślinami nie ma żadnego ujemnego wpływu na zdrowie człowieka. Datury należą do roślin bardzo wymagających.

Warunki uprawy:

Wszystkie gatunki lubią ziemię próchniczną, bogatą w składniki pokarmowe, dobrze przepuszczalną i szybko nagrzewającą się. Najlepiej rosną w środowisku lekko kwaśnym do obojętnego (pH 5,5-6,5).

Na spód doniczki (później dużego pojemnika) dajemy grubą warstwę drenażu, aby korzenie miały dużo powietrza i nie zalegała w nich woda. W ciągu roku należy rośliny przesadzać kilkakrotnie do coraz większych doniczek.

Datury należą do wyjątkowo żarłocznych roślin, dlatego starsze egzemplarze nawozimy intensywnie w okresie całej wegetacji. Można zastosować do podłoża nawóz wolno rozkładający się w glebie.

Pod koniec wegetacji ograniczamy nawożenie, aby rośliny mogły wejść w okres uśpienia.

Datury posiadają bogate ulistnienie oraz duże liście dlatego też w okresie upałów zapotrzebowanie na wodę mają olbrzymie. Aby zmniejszyć parowanie starsze rośliny dobrze jest umieścić wraz z donicą w ziemi. Zapobiega to nie tylko szybkiej utracie wody, ale również chroni roślinę przed przewróceniem. Roślina na brak wody reaguje gwałtownym więdnięciem.

Datury lubią światło, jednak zbyt ostre promienie słońca może przypalić delikatne liście, dlatego najkorzystniej jest ustawić je w miejscu, gdzie słońce jest obecne przez 4-6 godzin na dobę. Jedna roślina w ciągu lata może wydać od 160 do 200 kwiatów.

Rozmnażanie:

Najłatwiej rozmnaża się datury przez sadzonki pędowe. W tym celu kilkumiesięczny lub jednoroczny pęd tniemy na małe odcinki (7-12cm) przy pomocy sekatora. Górna część sadzonki musi posiadać pączek z młodymi listkami. Sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w mieszaninie piasku i torfu.

Cięcie datur:

Datur jednorocznych nie musimy skracać, gdyż nie są na tyle duże, ale już wieloletnie - drzewkowe przycinamy dwa razy w roku. Pierwszy raz jesienią, kiedy wchodzą w okres uśpienia i aby mogły zmieścić się w piwnicy, a drugi raz robimy tzw. cięcie korekcyjne wiosną w momencie wypuszczenia młodych listków. Wtedy też widać, które pędy są zdrowe, a które zgniły lub uschły. Ucinamy aż do miejsca zdrowego.

Datury są bardzo wrażliwe na temperatury minusowe, powinny być schowane do piwnicy przed nadejściem przymrozków. Jeżeli jednak zdarzy się, że nie zdążymy i roślina zostanie omrożona, przycinamy pędy i wstawiamy roślinę do piwnicy. Przez całą zimę pilnujemy by bryła korzeniowa nie przeschła. Rośliny wystawiamy na zewnątrz po ostatnich przymrozkach majowych.

Dodaj komentarz Komentarze (5)

 • Zgłoś nadużycie
  doriss (Gość), 14 sierpnia 2008, 22:52

  proszę o poradę , mam pierwszy rok Daturę i zaczynają mi żółknąć liście robią sie dziurki wygląda to tak jakby coś obgryzało jej liście ale patrzyłam i nic nie widać , czy ktoś może mi poradzić co się dzieje ?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 26 września 2008, 20:48

  Niestety zostały zaatakowane przez szkodniki. Należy je spryskać środkiem karate (wg. przepisu na opakowaniu).

 • Zgłoś nadużycie
  Gość. (Gość), 25 kwietnia 2012, 19:17

  Moja datura jest drugoroczna ma dwie gałęzie. TAk sie zdarzyło, że na końcach owe gałązki , jeszcze w piwnicy w styczniu zrobiły sie "pełne wody"- płynu i były dośc ddelikatne. Obłamałam te nawodnione końcówki . teraz wyrosły tam liście. od póltora tygodnia wystawiam daturę na zewnątrz a na noc ja znowu chowam do piwnicy. Liscie na końcówkach łodyg lekko przywiędły i ktos mi poradził obciąć te gałęzie do połowy.... Nie wiem czy posuchac rady, czy jest to konieczne...

 • Zgłoś nadużycie
  Aga (Gość), 17 czerwca 2012, 10:14

  Mam pierwszy rok Daturę. Mam pytanie, czy obszczypywać listki małe które wyrastają z łodygi przy dużych liściach. Coś w stylu pomidorówa, w pomidorach trzeba obszczypywać.

 • Zgłoś nadużycie
  datura (Gość), 29 października 2014, 12:46

  mam pytanie Datura --czy te wielkości kasztanów które pozrywałem i trzymałem w domu popękały a ze środka widoczne ziarenka to nasionka -kiedy je posadzic -proszę o sms-a oddzwonię 5trzy 3 14trzy 96zero

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl