Witaj na MagazynDomowy.pl!

Dekoracje z poinsecji
Zrób sama!

Na Boże Narodzenie ozdoby z poinsecji, czyli "gwiazdy betlejemskiej" prezentują się wspaniale i dlatego wszystkie chcemy mieć ten kwiat w domu. W tym roku nie kupuj gotowego stroika, zrób go sama!

Na początek kilka porad, jak pielęgnować ten piękny kwiat, aby długo zachował kolorową barwę swoich liści.

 • Roślinę kupujmy w dni ciepłe i bezwietrzne, gdyż jest bardzo wrażliwa na zimno i przeciągi. Zimą warto ją szczelnie zapakować w foliową torebkę i dopiero wówczas przenieść do samochodu.
 • Poinsecja wymaga stanowiska ciepłego i słonecznego, oraz wilgotnego, torfowego podłoża. Nie należy dopuścić do przesuszenia rośliny, gdyż zwiędnięta może już nie odzyskać dawnej urody.
 • Gdy chcemy aby nasza roślina zakwitła w przyszłym roku, należy ją w marcu przesadzić do ziemi z dodatkiem 15% granulek keramzytu i gruboziarnistego piasku, a wczesnym latem skrócić jej pędy o połowę.

Dekoracje z poinsecji

Dekoracje wykonane z poinsecji mogą stać się wspaniałą ozdobą twojego mieszkania i świątecznego stołu. Najpierw wybierz kolor, jaki odpowiada ci najbardziej. Poinsecja wybarwia swe liście na piękne karminowe odcienie, delikatne seledynowe i pudroworóżowe. Możesz np.wstawić całą doniczkę z kwiatem do jednokolorowej torebki, ozdobionej wycinaną, choinkową ozdobą, łańcuchem bombek lub kokardką.

Możesz też sama przygotować bardziej trwałą, ozdobną doniczkę i umieścić w niej kwiat

 • Wybierz szklaną salaterkę kształtem przypominającą doniczkę. Wysyp ją drobnoziarnistym piaskiem do akwarium (kupisz go w sklepie zoologicznym). Na wierzch wysyp garść czerwonych ziaren suszonego głogu. łodyżkę kwiatu poinsecji opal przez chwilę nad płomieniem (zapobiegnie to wydzielaniu się soku z wnętrza rośliny, dzięki czemu dłużej postoi świeża). Włóż łodyżkę do pojemniczka z wodą (do kupienia w kwiaciarniach). Umieść ją w piasku i przysyp ziarenkami głogu.
 • Wykorzystując tę samą doniczkę możesz przygotować także inną osłonkę. Potrzebne ci będą dodatkowo suszone plasterki cytryny lub limonki, klej, jednokolorowy papier, gąbka, kilka kwiatów poinsecji. Zacznij od wycięcia z papieru prostokąta, który po złożeniu zakryje ścianki szklanego naczynia. Następnie naklej na niego, w równych odstępach plasterki cytrusów. Utwórz rulon, zlep brzegi i włóż do naczynia. Zapełnij je teraz gąbką ( kupisz ją w kwiaciarni), owiniętą w folię. Nasącz ją lekko wodą i powtykaj kwiaty.

Zachowaj ostrożność!

Poinsecja jak wszystkie wilczomlecze zawiera sok mleczny, który wypływa z łodygi przy jej uszkodzeniu lub przycięciu. Sok ten jest uważany za trujący i może podrażnić skórę, do przycinania rośliny najlepiej jest więc zakładać gumowe rękawiczki.

Dodaj komentarz Komentarze (4)

 • Zgłoś nadużycie
  wiola (Gość), 19 listopada 2009, 12:14

  a gdzie ja mogę kupić taki głóg?

 • Zgłoś nadużycie
  kamia (Gość), 31 grudnia 2009, 11:30

  Dzięki bardzo za podpowiedzi ;)
  Wszystko jest super... ;P

 • Zgłoś nadużycie
  Iwona (Gość), 20 lutego 2010, 14:24

  wszystko ładnie,pieknie ale jaki klej umocuje mi te limonkę do szkła ?
  Zrobie sobie takie coś . dzięki za Pomysł !! ; )

 • Zgłoś nadużycie
  Sylwia (Gość), 4 grudnia 2014, 7:31

  Jak widać wcale nie trzeba sie szczególnie mocno wysilać, żeby stworzyć cudny stroik z poinsecją na czele :)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Wnętrza

Ostatnio na MagazynDomowy.pl