Witaj na MagazynDomowy.pl!

Dereń biały

Dereń biały jest dużym, efektownym krzewem liściastym, nie jest zimozielony. Występuje we wschodniej Europie i w Azji. Latem zdobią go liście i kwiaty, zimą pędy w kolorze czerwonym. W naturalnym środowisku w Azji porasta doliny rzek, gdzie tworzy gęste zarośla.

Charakterystyka

Dereń biały rośnie na wysokość 2-3 metrów wysokości i tyleż szerokości. Derenie w zależności od gatunku mają różnobarwne kolory liści - jedne są jasnozielone, inne mają białą obwódkę, jeszcze inne są barwy białej. Bardzo charakterystyczne są pędy derenia ,
o barwie ciemnoczerwonej. Najładniej wyglądają zimą kiedy to kontrastują z białym śniegiem. Najjaskrawszą barwę przybierają w lutym i marcu. Jesienią wszystkie derenie wybarwiają się na czerwono. Kwiaty o barwie kremowej pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Dereń biały również owocuje. Owoce są białe lub sinobiałe, dojrzewają późnym latem aż do października, nie są jadalne.

Warunki uprawy

  • Podłoże - nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale trzeba pamiętać, że lubi wilgoć. Rośnie nawet na terenach podmokłych.

  • Stanowisko - może rosnąć w słońcu jak też w półcieniu. Jednak odmiany o liściach barwnych lepiej rosną na stanowisku słonecznym, maja wówczas ładniej wybarwione kolory liści. Jest krzewem odpornym na mróz i zanieczyszczenie środowiska. Dobrze znosi miejskie zanieczyszczenie, dlatego też często jest obsadzany w parkach i wzdłuż miejskich dróg.

  • Cięcie - krzew można śmiało ciąć wczesną wiosną, dzięki temu ładnie się formuje, wykształca większą ilość młodych pędów, jest bardziej zwarty i dekoracyjny.

  • Rozmnażanie - przez sadzonki zdrewniałe pobierane jesienią oraz z odrostów korzeniowych lub podział krzewu.

Zastosowanie

Dereń białe nadaje się do nasadzeń pojedynczych jak i grupowych. Pojedynczy krzew będzie ozdobą zielonej monotonni trawnika, a posadzony w szpalerze lub jako żywopłot będzie ozdobą zarówno latem jak zimą. Jednak jako żywopłot ze względu na luźny pokrój pędów, nie będzie stanowił poważnej zapory. Ładnie będzie też wyglądał w kompozycji z zimozielonym roślinami, czerwone pędy będą kontrastowały z zielenią otoczenia.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl