Witaj na MagazynDomowy.pl!

Drewniany taras

Taras z jednej strony, jest dodatkowym letnim pokojem, drugiej zaś stanowi integralną część ogrodu. Dlatego jego styl powinien nawiązywać do formy i materiałów z jakich został wykonany budynek, ogrodzenie i cała działka.

Do wykończenia tarasu możemy możemy użyć płytek, kostek betonowych, granitu, drewna. Wszystko zależy od stylu i materiałów wykończeniowych naszej posesji. Coraz bardziej popularne są tarasy drewniane. Podłoga z tego materiału jest ciepła w odbiorze, naturalna, przez co dobrze się komponuje z zielenią i zawsze pasuje do każdego stylu. Jedyną wadą drewnianego tarasu jest jego trwałość, nie jest w pełni odporny na zmiany pogodowego naszego klimatu. Jednak odpowiednia konserwacja i staranne zabezpieczenie może przedłużyć czas użytkowania.

Jakie wybrać drewno?

O trwałości tarasu decydują dwa czynniki - rodzaj drewna i konstrukcja. Z gatunków drewna poleca się nasz krajowy modrzew i dąb, a także sprowadzane ze Wschodu - modrzew, świerk syberyjski, sosna karelska, która jest najtańsza, ale też najmniej wytrzymała. Niezależnie które drewno wybierzemy, powinno ono być odpowiednio zaimpregnowane i pokryte środkami konserwującymi.

Za najbardziej trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne jak też ataki insektów i grzybów uważane jest drewno egzotyczne - bangkirai, massaranduba, marbau, cumaru, tatajuba. Drewno egzotyczne zabezpiecza się specjalnymi olejami do stosowania na zewnątrz. Największą zaletą drewna egzotycznego jest to, że dzięki zawartości tłuszczów , garbników i wosków jest ono wstanie przetrwać wiele sezonów nawet bez zabezpieczenia. Użycie do budowy tarasu drewna egzotycznego nie należy do tanich, Jednak jest to inwestycja zapewniająca trwałość i wysoką estetykę w użytkowaniu na długie lata.

Odpowiednia konstrukcja

O trwałości drewnianego tarasu nie decyduje tylko gatunek drewna, ale też jego konstrukcja. Podstawową zasadą jest, że drewno nie powinno bezpośrednio stykać się z gruntem, przez co narażone jest na ciągły kontakt z wilgocią. Taras powinien być lekko uniesiony ponad powierzchnię na punktowych fundamentach. Głębokość takich fundamentów zależy od rodzaju podłoża, nachylenia działki, wielkości konstrukcji, jak tez w zależności od regionu kraju. Taras powinien mieć lekkie nachylenie, tak by woda nie zatrzymywała się i mogła szybko ściekać. Jeżeli taras przylega do ściany budynku, to pomiędzy ścianą a najbliższą deską należy pozostawić 1 cm odstępu, a spadek tarasu nie powinien być skierowany na budynek.

Do montażu elementów drewnianych należy używać wkrętów nierdzewnych. Jest to szczególnie ważne przy drewnie egzotycznym, zawarte w nim substancje mogą przyspieszyć korozję metalu.

Pod konstrukcją tarasu zaleca się wyłożyć włókninę, aby ograniczyć rozrost chwastów. Dobrym rozwiązaniem jest też rozłożenie po deskami siatki, która uniemożliwi wpadanie pomiędzy deski drobnych przedmiotów.

Wielkość i kształt

Taras może być miejscem do letnich spotkań z przyjaciółmi, spożywania posiłków, odpoczynku. Powinien więc mieć odpowiednie rozmiary, w zależności od naszych potrzeb - tak by znalazło się miejsce na leżak, komplet ogrodowy itp. Kształt nie powinien być bardzo skomplikowany, co upraszcza budowę konstrukcji. Jeżeli nasza działka posiada duże drzewo, możemy zbudować taras wokół jego pnia i odpoczywać w jego cieniu. Możemy też pozostawić kilka otworów do obsadzenia roślinami. Inwencja zależy tylko od nas.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    galante (Gość), 1 listopada 2020, 11:36

    Taras to moje ulubione miejsce w domu w okresie letnim. Lubię sobie na nim posiedzieć, nawet pracuję tam czasami. Sama go urządziłam więc mam satysfakcję. Największą robotę, robią płyty tarasowe Tirano z Kost-Bet, które na prawdę pięknie wyglądają. Mebelki też, ale dobra nawierzchnia to podstawa.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl