Witaj na MagazynDomowy.pl!

Drzewka z pestki

W sposób amatorski można wyhodować z pestki morele, brzoskwinie, orzecha włoskiego, mandarynki, cytryny, kawę. Z pozyskaniem materiału siewnego nie ma raczej kłopotów - wystarczy zjeść owoc i posadzić pestkę do ziemi.

Pierwszą czynnością będzie suszenie pestek. Nie robimy tego na słońcu, najlepiej w miejscu zacienionym i przewiewnym. Metoda pozyskiwania oryginalnych drzewek z pestek jest przeznaczona dla osób cierpliwych, gdyż kiełkowanie jest bardzo wolne. Aby przyspieszyć ten proces, stosuje się zabieg zwany stratyfikacją lub przysposabianiem w podłożu. Dzięki temu zabiegowi skraca się zbyt długie kiełkowanie. Najlepszymi miesiącami do rozpoczęcia zabiegu będą wrzesień - październik.

Stratyfikacja

Proces stratyfikacji polega na przetrzymywaniu nasion w niskiej temperaturze od 0-10 stopni, najlepiej w 3-4 stopnie przez kilka miesięcy. Możemy to zrobić stosując wymieszaną w pojemniku mieszanę nasion z wilgotnym piaakiem im torfem. Pojemniki umieszczamy w chłodnym miejscu. W trakcie stratyfikacji kilkakrotnie mieszamy podłoże, uzupełniamy wodę i sprawdzamy czy pestki nie kiełkują.

Wczesną wiosną umieszczamy nasiona w glebie na głębokość równą 2-3 krotnej średnicy pestki. Dobrze jest zastosować zaprawę nasienną, która zapobiegnie porażeniu przez choroby grzybowe.

Sama pielegnacja sadzonek polega na ich doglądaniu, regularnym podlewaniu i zacienianiu przy zbyt intensywnym słońcem. Po kilku latach możemy cieszyć się własnymi orynalnymi drzewkami.

Zaleca się posadzenie kilku nasion danego gatunku, a po wyrośnięciu wybrać, te najzdrowsze i najsilniejsze.

Drzewka cytrusowe

Pestek cytryn nie suszymy. Umieszczamy je od razu w mieszance torfu i piasku 1:1. Przed wsadzenie dobrze jest lekko przetrzeć pestkę papierem ściernym. Lepiej wówczas chłonie wilgoć. Pojemniki umieszczamy w ciepłym miejscu, w temperaturze około 25 stopni. Nasiona wykiełkują po 3-4 tygodniach. Jednak na owoce musimy czekać bardzo długo, nawet 20 lat.

Jeśli chcemy by nasze drzewko cytrynowe owocowało szybko, musimy rozmnożyć je poprzez sadzonki. Popytajmy znajomych czy nie mają takich drzewek i poprośmy o małą sadzonkę. Powinna być ona młoda, ale lekko już zdrewniała 2-3 listkami. Zanurzamy ja w ukorzeniaczu, umieszczamy w mieszance torfu i piasku, nakrywamy folią z dziurkami i umieszczamy w ciepłym jasnym miejscu. Po około 6-8 tygodniach powinna się ukorzenić i zacząć wypuszczać nowe pędy. Może owocować już po 3-4 latach.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl