Witaj na MagazynDomowy.pl!

Działanie olejków eterycznych

Już od wieków ludzie zauważyli, że niektóre zapachy mają wpływ na ich samopoczucie i potrafili wykorzystywać to na różne sposoby. W starożytnym Egipcie leczono olejkami eterycznymi, kobiety namaszczały skórę, służyły też do kadzenia przy obrzędach religijnych.

Rośliny wydzielają miliony ton olejków, zwykle nie są one rozpuszczalne w wodzie,a w niektórych przypadkach także toksyczne dla samej rośliny. My możemy kupić już gotowe olejki do aromaterapii lub też posadzić w domu, na balkonie czy w ogrodzie specjalne rośliny, których woń działa na nas leczniczo. Największą skarbnicą dobroczynnych zapachów roślinnych jest las iglasty. Spacer po takim lesie działa regenerująco na cały organizm. Warto więc posadzić w ogrodzie chociaż jedno drzewo iglaste.Wiele roślin ma też niekorzystny wpływ na nasze zdrowie np. zapach lilii może powodować ból głowy.

Działanie iglaków

Zapach jałowca pospolitego usuwa zmęczenie umysłowe, bezsenność, lęki, powoduje obniżenie ciśnienia krwi, działa antyseptycznie. W wierzeniach ludowych dym kadzidła z jałowca wypędzał złe duchy. Sosna łagodzi i leczy infekcje dróg oddechowych, astmę, odpręża zmęczony umysł. Olejek sosnowy działa skutecznie na połączenia nerwowe rządzące układem oddechowym, dlatego też są cennym środkiem przeciwkaszlowym.

Zapach jodły i świerku ma podobne działanie jak sosna.

Kwiaty wokół nas

Zapach kwiatów różaneczników wzmacnia nerwy, uspokaja i daje radość. Zapach róży ma działanie uspokajające, zwalnia pracę serca, działa przeciwdepresyjne, usuwa stres i stany lękowe. Pelargonie o wonnych liściach działają odprężająco i antydepresyjnie, zmniejszają napięcia i stany lękowe. Warto w ogrodzie posadzić krzew jaśminowca wonnego i lekarskiego. Kwiaty tego krzewu maja bardzo intensywny zapach, który ma działanie antydepresyjne, relaksujące i stymulujące. Nie wszystkie kwiaty ogrodowe nadają się do pomieszczeń, w domu stężenie olejków jest większe. Najlepszą roślina pachnąca dla dzieci jest lawenda i rumianek. W domu warto też posiadać drzewko pomarańczy. Zapach jej kwiatów pomaga w koncentracji, zmniejsza tremę o lęk, ma działanie odprężające.

Działanie roślin

  • Odprężające - rozmaryn, bazylia, geranium, mięta, szałwia, tymianek, macierzanka.

  • Pobudzające - zapach jałowca, sosny, bazylii, lawendy, hyzopu (usuwają zmęczenie, poprawiają pamięć).

  • Uspokajające - lawenda, kwiat pomarańczy, rumianku, szałwii, róży, hyzopu.

  • Antydepresyjnie - rumianek, geranium, szałwia, bazylia, jaśmin, lawenda, kwiaty pomarańczy.

  • Poprawiające pamięć - rozmaryn, lawenda, bazylia, pelargonia (geranium).

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Dom

Ostatnio na MagazynDomowy.pl