Witaj na MagazynDomowy.pl!

Dziewanna pospolita

Dziewanna pospolita występuje w całej Europie. W Polsce możemy spotkać ją wstanie naturalnym na całym niżu i w niskich górach. Uprawiana jest również jako roślina ozdobna i lecznicza.

Charakterystyka

Dziewanna pospolita jest rośliną dwuletnią. Łodyga ma charakter wzniesiony, dorasta do 1 metra, a w sprzyjających warunkach nawet do 2 metrów wysokości. Liście obejmują dolną część rośliny, sercowate, nieco owłosione. Kwiaty przypominają kłosy, żółte z czerwoną plamką w środku. Dziewanna kwitnie od czerwca do września, jest owadopylna. W pierwszym roku po posadzeniu wytwarza liście, w drugim kwiatostany.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - słoneczne, toleruje lekkie zacienienie.

  • Podłoże - preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, niezbyt wilgotne, ubogie w wapń.

  • Rozmnażanie - z nasion oraz późną jesienią poprzez podział kęp.

Zastosowanie

W ogrodach jako roślina ozdobna. Bardzo ładnie prezentuje się w towarzystwie bylin kwitnących na niebiesko lub fioletowo.

Dziewanna ma też zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetyce. W ziołolecznictwie działa wykrztuśnie, przeciwskurczowo i osłaniająco. Stosowana przy schorzeniach górnych dróg oddechowych: kaszel, chrypka, astma oskrzelowa. Także przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, jak kolka żołądkowa i jelitowa. Ma też zastosowanie zewnętrzne w postaci okładów na oparzenia, stłuczenia, w stanach ropnych skóry oraz przy nerwobólach.

W przemyśle kosmetycznym dziewanna używana jest jako środek rozjaśniający włosy i nadający im połysku.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Zioła

Ostatnio na MagazynDomowy.pl