Witaj na MagazynDomowy.pl!

Dzwonki irlandzkie

Dzwonki irlandzkie to jednoroczna roślina pochodząca z terenów rozciągających się od Morza Śródziemnego do północnych Indii. Świeże lub suche pięknie wyglądają w bukietach wśród różnokolorowych kwiatów.

Uprawa dzwonków nie jest trudna. Największym problemem bywa kupienie nasion, pojawiają się w ofertach firm wysyłkowych. Nasiona wystarczy zdobyć raz - w następnych latach będziemy mogli je zbierać z dojrzałych owocostanów.

W kwietniu siejemy nasiona do skrzynki wypełnionej mieszanką ziemi lub torfu z piaskiem. Pojemnik przykrywamy folią i ustawiamy na oknie. Gdy roślinki mają po dwie pary liści, sadzimy je pojedynczo do doniczek lub skrzynek. W maju, gdy minie zagrożenie przymrozków, wysadzamy je do ogródka. Najbujniej rozrastają się w żyznej, przepuszczalnej glebie na stanowiskach słonecznych.

Suszenie dzwonków irlandzkich

Pędy ścinamy w 3-4 miesiące po wysiewie nasion, kiedy rozwinie się połowa kwiatów na łodydze. Kwiaty suszymy powiązane w pęczki i powieszone "głową w dół", w ciemnym i przewiewnym miejscu.

Rośliny będą ładniejsze i mniej kruche, jeśli je odpowiednio utrwalimy. W tym celu sporządzamy roztwór gliceryny (5 łyżek na litr wody), wlewamy do wazonu i wstawiamy świeżo ścięte dzwonki. Ich łodygi wraz z wodą pobierają glicerynę, która stopniowo wypełnia cały pęd.

Rośliny wyjmujemy po kilku dniach, gdy wszystkie kielichy nabiorą szklistego połysku i przebarwią się na kremowo, po czym wieszamy ponownie, tak jak przy suszeniu. Możemy również zmieniać kolor kielichów, dodając do roztworu nieco barwinika spożywczego.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl