Witaj na MagazynDomowy.pl!

Euphorbia pulcherrima - Poinsencja

Euphorbia pulcherrima, wilczomlecz piękny, poinsecja, czy też gwiazda betlejemska. W grudniu wszędzie widzimy ją wokół nas. Jak dbać ten kwiat ten z rodziny wilczomleczowatych, by cieszyć się jego urokiem jak najdłużej?

Poinsecja pochodzi z wilgotnych, górskich rejonów Meksyku. Jest rośliną krótkich dni - zakwita i wytwarza liście przykwiatowe przy krótkim 10-godzinnym dniu. Więcej światła hamuje tworzenie kwiatów, a pobudza rozwój liści. Pojawiające się na szczycie pędów czerwone, kremowo-białe lub łososiowe liście przykwiatowe utrzymują się długo. Otaczają one nie pozorne i krótko żyjące właściwe kwiaty. Dłużej uprawiana rozwija się jako zimozielony krzew. Jej trujący mleczny sok podrażnia skórę i błony śluzowe.

Miejsce uprawy

Potrzebuje dużo światła i ciepłego pomieszczenia. Zimą w czasie kwitnienia wystarcza jej temperatura 18 stopni.

Po przyniesieniu rośliny do domu liście często żółkną i opadają - jest to skutek niedostatku światła i suchego powietrza.

Podlewanie: od maja do listopada obficie, można zraszać. W zimie podczas kwitnienia, podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. W okresie spoczynku (kwiecień-maj) podlewamy niewiele.

Po przekwitnięciu należy roślinę przyciąć (można wykorzystać na sadzonki) na wysokości około 15 cm. Aby ponownie zakwitła we wrześniu i październiku zacieniamy papierem przez 12-14 godzin na dobę.

Jak przedłużyć kwitnienie poinsecji?

Przede wszystkim kupując gwiazdę betlejemską musimy wybrać ładną zdrową roślinę, jeżeli wygląda na niezbyt świeżą lepiej nie kupować. Zakupiona roślina powinna być szczelnie zapakowana papierem i szybko przewieziona do domu. W mieszkaniu ustawiamy ją z dala od źródeł ciepła. Ponieważ jest wrażliwa na etylen, trzymamy ją daleko od kominka, kuchenki gazowej, szkodliwy jest też dym papierosowy i owoce. Roślinę podlewamy 2-3 razy na tydzień, warto jednak zawsze sprawdzić podłoże. Nie można dopuścić do zalania, dlatego też podłoże powinno być dobrze zdrenowane. Poinsecja nie może też być narażona na przeciągi- zimne powietrze powoduje zrzucanie liści, natomiast ciepłe (np. od kominka) sprzyja szybkiemu przekwitaniu.

Uwaga! Wszystkie prace pielęgnacyjne (przesadzanie, przycinanie) powinny być wykonywane w rękawiczkach. Sok wydzielany przez roślinę jest trujący.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (8)

 • Zgłoś nadużycie
  Luiza (Gość), 19 grudnia 2008, 14:07

  bardzo lubie te kwiatki. Kojarzą mi się ze świetami Bożego Narodzenia. zawsze mam je o tej porze roku w domu :)

 • Zgłoś nadużycie kim awatar
  kim, 19 grudnia 2008, 14:11

  śliczne te kwiatki. ja też je lubie :) tylko nigdy nie umiem przterzymać na następny rok. teraz spróbuję wg waszych zaleceń. może się uda...

 • Zgłoś nadużycie lidia awatar
  lidia, 19 grudnia 2008, 14:45

  Nie wyobrażam sobie świat bez gwiazdy betlejemskiej. Nie wiedziałam że trzymanie owoców w pobliżu kwiatów jest dla nich szkodliwe.

 • Zgłoś nadużycie
  basia (Gość), 19 grudnia 2008, 16:11

  moja poisencja wytrwała prawie rok, ale straciła kolor... teraz już wiec co robić. Dziękuje za porady :)

 • Zgłoś nadużycie
  kacper6669 (Gość), 23 listopada 2009, 21:26

  Jeżeli chodzi o zraszanie to wystarczy na podstawek wyspać warstwę żwiru akwarystycznego i nalać wodę. Należy pamiętać o tym, że wilczomlecz piękny nie lubi wody w podstawku więc woda nigdy nie może dotykać końca doniczki. Trzeba również pamiętać o tym, że należy tą roślinę od polowy października do zakwitnięci zaciemnić na minimum 14h. ale można ją zaciemnić, aż do 16h. niektórzy zaciemniają ją na nawet 20h. Ta roślina ma bardzo delikatne liście i niejedno krotnie zdarzyło mi się uszkodzić jej liście podczas zaciemniania należy bardzo ostrożnie wykonywać wszelkie prace przy gwieździe betlejemskiej i uważać na jej soki . Bardzo ważne jest żeby ten kto ma w domu zwierząta tak ostawił tą trującą roślinę tak, żeby zwierzę nie miały do niej dostępu.

 • Zgłoś nadużycie
  Rafał (Gość), 26 grudnia 2011, 20:10

  Gdzie można dostac sadzonki tej rośliny? Może ktoś się ze mną podzieli? Mój e-mail rafal973@o2.pl

 • Zgłoś nadużycie
  geolog72 (Gość), 25 stycznia 2012, 9:32

  Teraz już wiem skąd się wzięły moje kłopoty z gardłem.Wywalę ten chwast na mróz.

 • Zgłoś nadużycie
  zanet1977 (Gość), 7 lutego 2012, 17:47

  wlasnie opadly mi te sliczne listki i myslalam,ze to jej koniec,ale cale szczescie nie,teraz dowiedzialam sie o niej troszke i nie wyrzuce jej :)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl