Witaj na MagazynDomowy.pl!

Farby do wnętrz

Przed malowaniem mieszkania większość myśli najpierw o kolorach. Warto również zastanowić się nad rodzajem farby. Do jakiego pomieszczenia, czy ma chronić ścianę przed wilgocią, czy da się z niej usunąć zabrudzenia lub też czy może być przeznaczona dla alergika.

Salon i sypialnia

Do pomieszczeń dziennych i sypialni wybierzmy emulsyjne farby matowe, które ukryją wszelkie nierówności. Ściany i sufity będą wyglądały elegancko i szlachetnie. W pokoju którym śpimy warto też zadbać by powierzchnie wchłaniały nadmiar wilgoci. Użyj więc farb akrylowych o tzw. wysokiej przepuszczalności.

Łazienka i kuchnia

Te pomieszczenia najlepiej pomalować farbami lateksowymi lub akrylowymi, odpornymi na wilgoć i dodatkowo wzmocnionymi środkami grzybobójczymi. W kuchni warto również farby, z których łatwo można zmyć plamy tłuszczu.

Pokoj dla dziecka

W pokoju dziecinnym dobrze sprawdza się łatwo zmywalne farby akrylowe. Powinny być one pozbawione szkodliwych substancji (zeroemisyjne). Wybieraj farby z oznakowaniem "Eco Label", "Błękitny Anioł" lub też ze znakiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Do bezpiecznych farb zaliczamy farby klejowe, ale pomalowane nimi ściany trudniej będzie utrzymać w czystości.

Przedpokój i korytarz

Do tych pomieszczeń wybierz farby odporne na wycieranie i mechaniczne uszkodzenia, np. akrylowo-lateksowe. Jeśli chcesz pomalować lamperię do wyboru masz całą gamę emalii: farb akrylowych, ftalowych i alkaidowych, o różnym stopniu połysku.

Pomieszczenia gospodarcze

W Pralniach i suszarniach można użyć tych farb co w kuchni lub łazience. W garażach i innych pomieszczeniach wystarczą tańsze farby winylowe i akrylowe, gdyż tutaj trzeba odświeżać systematycznie.

Wydajność farb

Informacje o wydajności farb znajdziemy na etykietach. Średnio do pomalowania powierzchni od 6m kw. do 10 m kw. potrzebujemy około 1 litra farby emulsyjnej. Ale to nie jest reguła. Dodatkowej warstwy farby wymagają ściany:

  • zakurzone i zatłuszczone, przed przystąpieniem do malowania właściwego musimy je oczyścić;

  • powierzchnie, które chcemy pomalować na kolor intensywny o mocno kontrastujący z dotychczasowym;

  • nowe tynki - chłoną więcej farby; przed malowaniem należy je zagruntować.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Wnętrza

Ostatnio na MagazynDomowy.pl