Witaj na MagazynDomowy.pl!

Fikus - gatunki

Niektóre gatunki fikusów dorastają do ponad 2 metrów i chętnie zarosłyby cały pokój. Nie każdy ma aż tak duże mieszkanie. Jakie gatunki wybrać i które są łatwe w uprawie?

Gatunki łatwe

 • Fikus binnendijkii - W ciągu 2-3 lat potrafi dorosnąć aż do sufitu. Lubi światło rozproszone. Jego liście mają długość 15-20 cm.

 • Fikus sprężysty - Ma duże szerokie liście o lśniącej blaszce, długości do 30 cm. Rośnie silnie, ale słabo się rozgałęzia. Dobrze znosi niedobór światła, ale odmiana o liściach barwnych musi stać w pobliżu okna.

 • Ficus cyathistipa - Pokrój ma krzaczasty i dość duże ciemne liście. Rośnie nieco wolniej i ma mniejsze rozmiary niż fukus sprężysty. Dobrze czuje się w półcieniu i toleruje suche powietrze.

 • Fikus bengalski - Odznacza się szarozielonymi liśćmi z wyraźnym unerwieniem. Gdy są one młode, pokrywa je delikatny meszek. Gatunek ten wymaga więcej światła niż inne fikusy, ale sprawia większych kłopotów.

 • Fikus deltolistny - Ma oryginalne trójkątne liście szerokości 4 cm, cienkie gałęzie i luźną koronę. Ozdobą są drobne zielone owoce (nie są jadalne). Dorasta do 1,5 metra. Lubi światło rozproszone i znosi suche powietrze.

Ficus cyathistipa Ficus cyathistipa

Gatunki wrażliwe

 • Fikus benjamina - Istnieje wiele odmian, które różnią się siłą wzrostu, wybarwieniem i kształtem liści. Gatunki te lubią światło rozproszone. Źle znoszą suche powietrze i zmiany stanowiska - łatwo gubią liście.

 • Fikus lirolistny - charakteryzuje się pięknym kształtem liści, które mogą osiągać 40 cm długości. W pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem łatwo zasychają. Roślina ma wzniesiony pokrój i tworzy dorodne drzewko.

 • Fikus Velvet - Jest mieszańcem o oryginalnych omszonych pędach w rudym kolorze. Rośnie silnie i szeroko się rozkrzewia.

 • Fikus pnący - Ma wiotkie, zwisające pędy i delikatne liście. Mocno się rozgałęzia, najlepiej wygląda w wiszących pojemnikach. Wymaga rozproszonego światła i wilgotnego powietrza.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (3)

 • Zgłoś nadużycie tosia awatar
  tosia, 15 listopada 2011, 12:28

  Mam fikusa dębolistnego (lyrata) i jukki, niedawno odkryłam na nich brązowe, nieregularne plamy. Szkodników nie widzę, więc zastanawiam się co może być tego przyczyną. Może ktoś zna odpowiedź?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 15 listopada 2011, 12:32

  Plamy takie najczęściej występują przy złych warunkach oświetleniowych, a przy równocześnie zbyt obfitym podlewaniu. Proszę roślinę przenieść w inne miejsce lub ograniczyć podlewanie.

 • Zgłoś nadużycie
  Aleksandra Dziak - (Gość), 6 maja 2014, 8:44

  Mam fikusa o dużych pięknych liściach , rośnie bardzo ładnie . Widziałam na Kubie piękne drzewa o dużych koronach. Jak zrobići co by mój się rozkrzewił , bo ma tylko jedną dorodną łodygę- Ola -proszę o radę.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl