Witaj na MagazynDomowy.pl!

Fikus lirolistny - Ficus lyrata

Gatunek ten jest najbardziej okazałą rośliną ze wszystkich fikusów pokojowych. Pochodzi z Afryki Wschodniej, gdzie w naturalnym środowisku osiąga wielkość drzewa.

Charakterystyka

Liście fikusa lirolistnego osiągają długość 30 cm i szerokość 25, kształtem przypominają lirę lub skrzypce. Roślina w pomieszczeniach osiąga spore rozmiary, dlatego też polecana jest raczej do dużych pokojów, sal konferencyjnych czy holi. Jest bardziej wymagający niż inne fikusy, a młode egzemplarze wymagają palikowania.

Miejsce uprawy

Miejsce powinno być jasne, dobrze oświetlone, ale znosi również ciemniejsze stanowisko. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, nie powinna ona spadać nawet zimą poniżej 18 stopni. Należy zapewnić mu dość dużą wilgotność powietrza.

Podlewanie

Zimą utrzymywać lekko wilgotne podłoże. Latem podlewamy nieco więcej. Wymaga zraszania i mycia liści.

Nawożenie

W czasie wzrostu raz w tygodniu nawozić nawozami do roślin pokojowych.

Przesadzanie

Młode rośliny co rok, starsze co kilka lat. Wiosną można go przyciąć - w miejscu cięcia pojawiają się nowe liście.

Rozmnażanie

Rozmnażać można przez sadzonki pobrane od grudnia do lutego. Powinny one mieć po 3-4 liście, a sadzonki pędowe po jednym. Po ścięciu sadzonki umieszczamy w wodzie, aby pozbyć się soku mlecznego. Liście zwijamy w rulon, przewiązujemy gumką lub folią i sadzimy do doniczek z torfem. Sadzonki ukorzeniają się dosyć łatwo, ale potrzebują do tego dużej wilgotności podłoża i powietrza oraz wysokiej temperatury 25-30 stopni, co w warunkach domowych jest dosyć trudne.

Problemy

Brązowe liście i czarne plamy występują przeważnie na skutek nadmiernego podlewania. Utrata dolnych liści oznacza prawie zawsze niedobór światła.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie
    zk (Gość), 2 października 2017, 18:21

    kupiłam fikusa lirolistnego. w sklepie nie zauważyłam 3 czarnych plamek na jednym z liści. czy możliwe że te plamki znikną jeśli roślina będzie dobrze pielęgnowana?

  • Zgłoś nadużycie
    zk (Gość), 2 października 2017, 18:21

    kupiłam fikusa lirolistnego. w sklepie nie zauważyłam 3 czarnych plamek na jednym z liści. czy możliwe że te plamki znikną jeśli roślina będzie dobrze pielęgnowana?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl