Witaj na MagazynDomowy.pl!

Fikus - warunki uprawy

Fikusy należą do roślin, które na dobre zadomowiły się w naszych mieszkaniach. Wśród mnogości gatunków, znajdziemy i takie do dużego salonu i do małej sypialni.

Fikusy w naturze zamieszkują strefę tropikalną i subtropikalną - Afrykę, Australię, Indonezję. Znanych jest ponad 1000 gatunków tych roślin. W lasach tropikalnych radzą sobie doskonale, dzięki silnemu wzrostowi i umiejętności tworzenia korzeni powietrznych. Ich kwiaty ukryte są we wnętrzu kulistych kwiatostanów, które stopniowo przeistaczają się w owoce. W drzewku figowca są one duże i mięsiste, a w gatunkach doniczkowych to tylko małe i twarde kulki. Po nacięciu skórki lub zerwaniu liścia roślina wydziela sok mleczny zawierający kauczuk. U niektórych osób może wywołać podrażnienie, więc lepiej unikać bezpośredniego kontaktu. Fikusy sprzedawane są w różnych rozmiarach i w wielu gatunkach. Wszystkie słyną z bardzo ozdobnych liści jak też różnych form. Niektóre mają dekoracyjnie zaplecione pnie albo prowadzone w formie drzewek bonsai. Najlepiej jest kupić młody egzemplarz, gdyż najłatwiej przyzwyczai się do warunków mieszkaniowych.

Warunki uprawy

  • Światło - Odmiany o kolorowych liściach lubią stanowisko słoneczne (ale za firanką). Większość najlepiej czuje się w świetle rozproszonym. Zimą przy dużym niedoborze światła fikusy mogą zrzucać liście. Najbardziej pod tym względem wrażliwy jest fikus benjamina.

  • Temperatura - Optymalna to 18-24 stopnie. Zimą, w okresie spoczynku może to, być 15 stopni.Fikus sprężysty i benjamina znoszą 10 stopni. Fikusy nie lubią przeciągów ani nagłych zmian temperatury.

  • Podlewanie - Większość gatunków nie lubi zalanego podłoża. Reagują przy tym z rzucaniem liści, a przy przy długotrwałym zalewaniu dochodzi do gnicia korzeni, podstawy pędów, a w końcu obumarciem rośliny. Fikusy należy podlewać umiarkowanie, co kilka dni lub wiarę potrzeby. Woda powinna miękka np. przegotowana. Wlewamy na podstawkę i czekamy, aż ziemia dobrze nasiąknie. Nadmiar wody usuwamy z podstawki. Duże egzemplarze podlewamy wtedy, gdy powierzchnia podłoża lekko przeschnie.

  • Wilgotność powietrza - Fikusy bardzo lubią spryskiwanie liści i nawilżanie powietrza.

  • Nawożenie - Od marca do sierpnia zasilamy nawozem do roślin o dekoracyjnych liściach, uniwersalnym lub organicznym. Zasilamy co 2-3 tygodnie. Bardzo wygodną formą nawożenia jest umieszczanie w ziemi koreczków lub pałeczek o długo trwałym działaniu. Wystarczą one na cały sezon. Jeśli zimą zauważymy, że fikusy zaczęły rosnąć, ale są blade i wyciągają się, warto je dokarmiać nawozem zimowym.

  • Przesadzanie - Robimy to dopiero wówczas, gdy doniczka robi się już bardzo ciasna, a korzenie wystają przez dolne otwory. Młode okazy przesadzamy co roku, starsze co 3-4 lata. Najlepszą porą jest wczesna wiosna, tuż po okresie spoczynku. Ale można zrobić to również w czerwcu. Odradzam przesadzania jesienią, bo wtedy rośliny z trudem regenerują się korzenie.

Ziemia powinna być przepuszczalna, bogata w próchnicę. Można użyć mieszanki uniwersalnej. Na dnie powinna być warstwa drenażu na 2-3 cm np. z keramzytu.

  • Werandowanie - Można wynieść fikusy na zewnątrz, dobrze rosną w miejscach zacienionych, ale po powrocie do domu często zrzucają liście. Powodem jest nagła zmiana warunków.

  • Mycie - Na liściach lubi zbierać się kurz, który nie pozwala oddychać. Duże liście należy zmywać szmatką zwilżoną przegotowaną wodą lub specjalną ściereczką kupioną w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym. Gatunku o drobnych liściach myjemy pod prysznicem, zasłaniając podłoże folią. Możemy też podczas lekkiego, ciepłego deszczu wystawić rośliny na zewnątrz. Większość fikusów, oprócz pnączy, dobrze znosi nabłyszczanie liści, co w pewnym stopniu chroni je przed osadzeniem się kurzu.

  • Przycinanie - Fikusy dobrze znoszą ten zabieg. Jest wskazany zwłaszcza wówczas, kiedy stracą część liści. Cięciem możemy pobudzić rośliny do odrodzenia się i wypuszczenia nowych pędów oraz nadać im odpowiedni pokrój. Jest to również sposób odmłodzenia, gdy urosną do sufitu. Przycinać należy wiosną.

  • Rozmnażanie - Odcięte pędy możemy wykorzystać na sadzonki. Najpierw zanurzamy je w letniej wodzie, by wypłynął sok mleczny, następnie zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy. Sadzonki umieszczamy w2 mieszance torfu i piasku, na słonecznym parapecie, w temperaturze około 23 stopnie. Niektóre gatunki np. fukus sprężysty można ukorzenić w pojemniku z wodą.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl