Witaj na MagazynDomowy.pl!

Filodendron

Filodendron trafił do Europy z tropików Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze rośnie jako drzewo, olbrzymi krzew i pnącze. W uprawie domowej poleca się zarówno w formie wzniesionej jak pnącza.

Charakterystyka

Filodendron jest bardzo popularnym kwiatem doniczkowym W uprawie pokojowej potrzebuje dużo miejsca, dorasta do 1-2 metrów. Kwiat o pokroju wzniesionym ma duże okazałe liście, które mogą mieć 60 cm średnicy, wyrastają na długich ogonkach. Młode liście mają kształt sercowaty z wiekiem na ich brzegach pojawiają się głębokie wcięcia. W starszym wieku wytwarza korzenie podporowe, których nie należy usuwać, najlepiej zagłębić je w podłożu.

Warunki uprawy

  • Stanowisko - jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. Temperatura pokojowa i nieco wyższa, w zimie wystarczy około 16 stopni. Filodendron wymaga dużej wilgotności powietrza. Korzystnie jest też, gdy temperatura podłoża jest nieco wyższa niż otoczenia.

  • Podlewanie - wiosną i latem 2-3 razy w tygodniu. W zimie, aby nie pobudzać wzrostu liści, wystarczy raz na tydzień.

  • Nawożenie - w okresie wegetacji co tydzień nawozami do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

  • Przesadzanie - filodendron rośnie stosunkowo szybko, możemy przesadzać go co roku, lub dwa, w zależności od wzrostu.

  • Podłoże - substrat torfowy lub dobra ziemia kwiatowa.

  • Rozmnażanie - najczęściej poprzez odrosty boczne z korzeni, czyli odrosty korzeniowe . Sadzonkę umieszczamy (wiosną) w wilgotnym podłożu, nakrywamy folią i zapewniamy temperaturę około 24 stopnie.

  • Choroby i szkodniki - przyczyną brązowienia liści jest zbyt suche jak zbyt zasadowe podłoże. Najczęstszą chorobą kwiatów jest antraknoza grzybowa objawiająca się plamami na liściach. W początkowej fazie są koloru szarego, następnie brunatnieją. Skutkiem choroby jest zamieranie i opadanie liści. Szkodnikami mogą być: mszyce, przędziorek, chmielowiec i tarczniki. Okazy dobrze pielęgnowane rzadko są atakowane.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl