Witaj na MagazynDomowy.pl!

Floksy - kwiaty od wiosny do jesieni

Nazwa "floks" pochodzi z języka greckiego i oznacza płomień. Roślina zawdzięcza ją prawdopodobnie jaskrawym kwiatom pierworodnego gatunku. Floksy zaczęto uprawiać około 300 lat temu. Floks nazywany jest również płomykiem.

Różnorodność odmian

Dostępnych jest więcej gatunków floksów, niż można sobie wyobrazić. Kto je umiejętnie dobierze, będzie miał w ogrodzie od kwietnia do października kwitnąca rabatę. Wśród gatunków floksów mamy takie, które kwitną wiosną, latem lub jesienią, gatunki krótko żyjące i wieloletnie, rośliny niskie - tworzące dywany i gatunki oraz odmiany średnio wysokie i wysokie, dorastające do 1 metra. Hodowcy szczególną uwagę przywiązują do wyglądu pojedynczych kwiatów. Nie bez znaczenia jest też ich odporność na warunki atmosferyczne, choroby i szkodniki, a także trwałość barwy.

Paleta gatunków i odmian

Gatunki floksów o płożących pędach i tworzące dywany osiągają od 5 - 15 cm wysokości, . Mogą one z powodzeniem zastąpić trawnik dzięki zimozielonym listkom. Na uwagę zasługuje tutaj floks Douglasa i floks szydlasty. Tęczę letnich barw w ogrodzie oferuje nam floks jednoroczny - Drummonda. Jego paleta barw to od czystej bieli po żółć (rzadki kolor wśród floksów), przez róż, czerwień do błękitu i fioletu. Możemy również spotkać odmiany w prążki czy o kwiatach o kształcie gwiazdek np. Cuspidata. Na miejscach wilgotnych, przy brzegach stawów czy oczek wodnych dobrze czuje się floks Stolonifera.

Warunki uprawy

Floksy wieloletnie, posadzone we właściwym miejscu, mogą rosnąć nawet dziesięć i więcej lat. Właściwe stanowisko to miejsce ciepłe o dość bogatym w substancje pokarmowe podłożu, najlepiej na słońcu. Ale i w półcieniu floksy również będą kwitły. Byliny te sadzimy zazwyczaj we wrześniu - październiku. W rejonach o surowym klimacie, silnych mrozach, lepiej zaczekać do wiosny. Rozmnażać możemy poprzez podział, najlepiej robić to w kwietniu. Gatunki jednoroczne wysiewamy w marcu lub w kwietniu do inspektu. Sadzonki przesadzamy na miejsce stałe po ostatnich wiosennych przymrozkach. Polecany jest również wysiew bezpośrednio do gruntu, jednak rośliny nie kwitną wtedy tak obficie.

Porady

  • Kiedy młodym roślinom obetnie się wierzchołki, lepiej się rozkrzewią.
  • Floksy potrzebują dużo wilgoci. Jeśli lato jest suche, trzeba je obficie podlewać.
  • Przycięcie tuż po przekwitnięciu, o około jedna trzecią, spowoduje wyrastanie pędów bocznych z nowymi pąkami.
  • Niekiedy zauważamy, że kwiaty marnieją, na liściach pojawiają się czerwonobrązowe plamy z białym środkiem - to septorioza, plamistość liści floksów. Należy wtedy oberwać wszystkie chore liście i spalić (nie wykładać do kompostu), a rośliny opryskać preparatem miedziowym.
Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl